Humanizm
Hulaj dusza, piekła nie ma. Zetki, influencerzy i pieniądze
16 listopada 2024
Resweratrol, substancja znajdująca się m.in. w czerwonym winie, może okazać się ważnym suplementem diety astronautów
Jak dotąd, rewelacyjne efekty suplementacji resweratrolem udało się stwierdzić jedynie u szczurów. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili eksperyment, w ramach którego stworzyli dla gryzoni warunki symulujące grawitację marsjańską (wynoszącą ok. 40 proc. grawitacji ziemskiej), a następnie umieścili zwierzęta w specjalnych uprzężach.
Po 14 dniach sprawdzono efekty takiej diety. Okazało się, że u szczurów, które były pojone czystą wodą, zauważono spadek masy mięśniowej, co jest charakterystycznym objawem przebywania w stanie nieważkości.
Jednak szczury, które wraz z wodą dostawały resweratrol, fizjonomią bardziej przypominały osobniki z grupy kontrolnej przebywające w „normalnej” grawitacji. To pozwoliło naukowcom stwierdzić, że przyjmowanie substancji może w przyszłości pomóc astronautom podczas misji kosmicznych.
Jak przekonują uczeni, resweratrol zwiększa podatność organizmu na działanie insuliny, dlatego po jego spożyciu nie następuje zmniejszenie masy mięśniowej. Dotychczas u astronautów obserwowano odwrotne zjawisko.
To istotne odkrycie z punktu widzenia planowanych na przyszłe dekady przedsięwzięć z zakresu eksploracji kosmosu – w tym załogowej misji na Marsa, która wiąże się z przebywaniem w stanie nieważkości przez ok. 2 lata (podczas podróży na Czerwoną Planetę i z powrotem) i zmniejszonej grawitacji (w trakcie pobytu na powierzchni).
Dotychczasowe doświadczenia z zakresu fizjologii człowieka w kosmosie wskazują, że mikrograwitacja wpływa negatywnie na ludzki organizm. Układ kostny staje się słabszy, a mięśnie stopniowo zanikają. Dlatego Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wyposażona jest w sprzęt sportowy, z którego astronauci intensywnie korzystają, by choć trochę ograniczyć te zjawiska.
Naturalnie efekty działania resweratrolu będą poddawane dalszym badaniom, by sprawdzić, jaki wpływ substancja będzie miała na ludzi. Chociaż paranauka przypisuje resweratrolowi niemal cudowne właściwości – od wydłużania życia po zapobieganie chorobom serca – to badania naukowe przeprowadzone na ludziach dotąd tego nie potwierdziły.
Źródła: Frontiers in Physiology, Science Daily