Nauka
Roboty sprzątające AI i ChatGPT. Sztuczna inteligencja na co dzień
20 listopada 2024
22-latek Rikkie Kollé, zdobył tytuł „Miss Holandii”. Zwycięstwo to wywołało kontrowersje w mediach holenderskich, gdzie wiele osób wyraziło oburzenie, twierdząc, że jest to przykład trendu cancel culture wobec prawdziwych kobiet. Skoro najpiękniejszą panią w Holandii został mężczyzna, który zmienił płeć, to czy te wybory mają jeszcze sens? Może warto zastanowić się nad zorganizowaniem osobnego konkursu dla transseksualistów, a raczej dzieł chirurgów plastycznych?
Konkurs Miss Holandii stanowi część Miss Universe, a Kollé będzie reprezentował Holandię podczas 72. edycji tego wydarzenia. Odbędzie się ono w Salwadorze jeszcze w tym roku. Wygrana sprawiła, że w holenderskich mediach rozgorzała dyskusja na temat startu transseksualistów w kobiecych konkursach piękności.
Holenderska komentatorka Eva Vlaardingerbroek napisała na swoim Twitterze:
Mężczyzna właśnie wygrał Miss Holandii 2023. W dobie postprawdy nie mogę powiedzieć, że mnie to zaskakuje. Wszystko staje się przewidywalne i pozbawione oryginalności
Kollé, pochodzący z Bredy – miasta położonego między Rotterdamem a Antwerpią – wyraził swoje pragnienie bycia wzorem do naśladowania dla młodych kobiet i osób queer. Jako osoba, która w młodym wieku nie otrzymywała wsparcia po ujawnieniu swojej tożsamości transpłciowej, Kollé postanowił pozostawić za sobą własną przeszłość i – jak to określił – „cierpienie”.
Rikkie Kollé brał wcześniej udział w programie telewizyjnym „Holland’s Next Top Model” w 2018 roku. Jest on drugim mężczyzną, który będzie uczestniczył w konkursie Miss Universe. Pierwszym był przedstawiciel Hiszpanii w 2018 roku. Według informacji podanych przez magazyn „People”, Miss Universe zezwala na udział osób transpłciowych od 2012 roku.
Przeczytaj również:
Dlaczego organizator konkursu Miss Universe dopuszcza do udziału mężczyzn? Ponieważ w 2022 firmę, która przygotowuje to wydarzenie nabyła Anne Jakrajutatip – tajska potentatka biznesowa i aktywistka transpłciowa. W styczniu 2023 roku w wywiadzie dla „Metro Weekly” powiedziała:
Już nie nazywam Miss Universe konkursem piękności. Teraz widzę to jako coś, co wzmacnia pozycję kobiet
Co ciekawe Jakrajutatip chce wzmocnić pozycję kobiet, dopuszczając do wyboru miss biologicznych mężczyzn.
Sędziowie Miss Holandii stwierdzili, że Kollé „ma silną osobowość i wyraźnie nakreśloną misję”. Dodali również, że są „przekonani, że organizator konkursu będzie zadowolony ze współpracy” z wygranym. Kollé z kolei opublikował na Instagramie entuzjastyczny wpis:
Udało mi się!!!! Nie do uwierzenia, ale mogę teraz nazwać siebie Miss Holandii 2023. To była dla mnie piękna podróż. Ten rok nie może już być lepszy. Cieszę się z tego, że moja społeczność jest ze mnie dumna, a ja pokazuję, że wszystko jest możliwe
Fakt, że to biologiczny mężczyzna został wybrany najpiękniejszą kobietą w Holandii, zakrawa co najmniej o groteskę. Jednak nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ wybory miss od zawsze były odzwierciedleniem nastrojów politycznych. Dzisiaj kultura zachodnia zachłysnęła się poprawnością i próbą pokazania pozornej tolerancji i równości. Możemy się jednakże zastanawiać, czy to w porządku, że do konkursu dla kobiet dopuszczony zostaje mężczyzna, który swój wygląd zawdzięcza w ogromnym stopniu chirurgowi plastycznemu. W tym kontekście zasadne wydaje się pytanie: komu w istocie należy się ta nagroda? Uczestnikowi czy człowiekowi, który owego uczestnika „stworzył”?
Rozwiązanie tego absurdalnego z logicznego punktu widzenia problemu jest na wyciągnięcie ręki. Należy zorganizować osobny konkurs dla transseksualistów. Podobnie mogłoby być w sporcie kobiecym, w którym również występują biologiczni mężczyźni. W tym przypadku problem jest jednak poważniejszy z uwagi na oczywistą przewagę fizyczną transseksualistów nad kobietami.
Źródła:
Może cię również zainteresować: