Humanizm
Najpierw intuicja, potem kultura
20 grudnia 2024
Nowe badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego sugerują, że nawyki związane z piciem kawy, zarówno w nadmiarze, jak i w niedoborze, mogą być częściowo powiązane z genetyką. Czy w takim razie picie kawy „wypijamy z mlekiem matki”?
Amerykańscy uczeni niedawno zbadali i porównali dane z amerykańskiej firmy 23andMe, zajmującej się genomiką osobistą i biotechnologią. Firma świadczy usługi testów genetycznych. Uczeni chcieli lepiej zrozumieć pochodzenie i predyspozycje genetyczne nawyku picia kawy.
Polecamy: Implanty mózgu mogą leczyć uzależnienia
Jedna ze współautorek badania, dr Sandra Sanchez-Roige, profesor na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu w San Diego, powiedziała, że podczas badania zeskanowano DNA ponad 100 000 osób.
„Zainteresowaliśmy się nawykami ludzi związanymi ze spożyciem kawy, ponieważ jej nadmierne picie może powodować zdrowotne problemy. Identyfikując warianty genetyczne związane z przesadną konsumpcją tego napoju, mamy nadzieję dowiedzieć się czegoś fundamentalnego o tym, dlaczego ludzie spożywają nadmiernie także inne substancje”
– powiedziała dr Sanchez-Roige.
Naukowcy przyjrzeli się korelacjom genetycznym uczestników i przeprowadzili badanie asocjacyjne obejmujące setki biomarkerów, cech zdrowotnych i stylu życia badanych. Następnie porównali wyniki z największymi dostępnymi danymi na temat spożycia kawy z UK Biobank.
Według badaczy ilość wypijanej kawy jest częściowo spowodowana wyjątkowymi cechami genetycznymi każdego człowieka.
„Odkryliśmy, że różne wersje genów metabolizujących kofeinę wpływają na spożycie kawy. Podejrzewamy też wpływ innych czynników, takich jak to, czy ludzie lubią uczucie, jakie daje im kofeina. To jednak wciąż aktywny obszar badań”
– wyjaśnił dr Abraham Palmer, profesor na Wydziale Psychiatrii UCSD School of Medicine.
Okazuje się jednak, że nie chodzi tylko o genetykę. Wpływ mają również inne czynniki środowiskowe.
„Rzeczywiście, odkryliśmy, że wpływ genów na spożycie kawy jest różny w USA i Wielkiej Brytanii. Pokazuje to, że zarówno geny, jak i środowisko mają znaczenie dla naszych nawyków picia lub niepicia kawy. Zmiana środowiska może zmienić wpływ na nasze zachowanie”
– kontynuował dr Palmer.
Naukowcy odkryli również, że ludzie, którzy są genetycznie skłonni do picia większej ilości kawy, są również skłonni do spożywania większej ilości alkoholu, nikotyny i innych narkotyków.
Ze względu na sposób, w jaki przeprowadziliśmy tę analizę, nasze wyniki niekoniecznie oznaczają, że picie kawy powoduje używanie innych używek. Zamiast tego nasze rezultaty pokazują, że te same różnice genetyczne, które sprawiają, że ludzie częściej decydują się na picie kawy, sprawiają również, że częściej decydują się na stosowanie innych używek
– wyjaśnił dr Palmer.
Naukowiec dodał, że dalsze badania mogłyby dać odpowiedź na pytanie, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy między kofeiną a innymi narkotykami. Niemniej jednak uważa, że wyniki ich analiz nie powinny skłaniać ludzi do unikania kofeiny.
Odkryliśmy również, że warianty genetyczne związane ze spożyciem kawy są wspólne z lękiem i depresją. Nie możemy ekstrapolować z naszego badania, że picie kawy powoduje te stany, ale sugeruje to, że istnieje wspólna biologia między piciem kawy a nimi
– wyjaśniła dr Sanchez-Roige.
Jedna filiżanka, cztery filiżanki lub brak kawy – nasze wybory dotyczące spożycia kawy mogą być bardzo mocno powiązane z genetyką. Mimo to naukowcy zauważają, że potrzebne są dalsze badania w celu określenia związku między genetyką i środowiskiem a spożyciem kawy, a także innymi kwestiami związanymi z używaniem substancji.
Polecamy: Mechanizmy powstawania uzależnień. Jak narkotyki łudzą fałszywym rajem?