Nauka
Roboty sprzątające AI i ChatGPT. Sztuczna inteligencja na co dzień
20 listopada 2024
11 państw Afryki tworzy pas zieleni ciągnący się przez cały kontynent. To jedyny sposób, by uniknąć tragicznych susz i klęsk głodu
Sahel to region geograficzny w Afryce rozciągający się od wybrzeża Atlantyku na zachodzie, po Morze Czerwone na wschodzie. Położony wzdłuż południowych obrzeży Sahary jeszcze w latach 70. był przepełniony oazami, ale wzrost populacji, zmiany klimatu oraz niezrównoważone zarządzanie gruntami przyczyniły się do wyjałowienia gleby i pustynnienia. Proces ten pogłębiły nadmierny wypas bydła i wycinka miejscowych lasów.
W rezultacie Sahara zaczęła stopniowo przesuwać swoje granice w kierunku południowym. Powiększanie obszaru pustynnego poskutkowało drastycznymi suszami i niedoborem wody pitnej, a zmniejszenie areału upraw doprowadziło do katastrofalnej klęski głodu w regionie. W celu odwrócenia procesu degradacji Sahelu 11 państw regionu postanowiło stworzyć Wielki Zielony Mur.
Pomysł „budowy” muru powstał jeszcze w latach 70., ale ostateczna decyzja zapadła w 2007 r. podczas sesji Unii Afrykańskiej w Addis Abebie. Niezwykła struktura powstaje poprzez obsadzanie zdegradowanych terenów odpornymi na suszę drzewami, co ma przyczynić się do zatrzymania procesu pustynnienia Sahelu i stopniowej rekultywacji gleb.
Według planów dzięki murowi do 2030 r. zostanie zrekultywowanych 100 mln ha zdegradowanych ziem, a proces jego tworzenia umożliwi powstanie 10 mln miejsc pracy na terenach wiejskich. Sprzyjać to będzie realizacji celów zawartych w rezolucji ONZ z 2015 r., która przewiduje m.in. podjęcie wysiłków na rzecz walki z postępującą degradacją terenów zamieszkanych przez człowieka.
Wielki Zielony Mur „budowany” jest z odpornych na suszę akacji. Według portalu GoodNewsNetwork posadzono już 15 proc. drzew, które mają tworzyć zielony pas u granic Sahary. Pierwsze pozytywne rezultaty są już widoczne – w Nigerii zrekultywowano 5 mln ha zdegradowanych ziem, a w Etiopii – już 15 mln ha. Z kolei ziemie zrekultywowane w Nigrze każdego roku dostarczają 500 tys. dodatkowych ton zbóż, co pozwala na wyżywienie 2,5 mln osób.
Po zakończeniu projektu afrykański mur będzie największą żywą strukturą na Ziemi, trzykrotnie większą od Wielkiej Rafy Koralowej. „Na świecie jest wiele cudów, ale Wielki Zielony Mur będzie unikatem. Razem możemy zmienić przyszłość ludzi żyjących w regionie Sahelu” – podkreśla dr Nkosazana Dlamini-Zuma, była przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej, pod auspicjami której realizowany jest ten ambitny projekt.
Źródła: Greatgreenwall, Goodnewsnetwork, au.int , un.org