Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Wojciech Wybranowski, redaktor naczelny Holistic News, został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W ubiegłym tygodniu odbierał wyróżnienie w konkursie Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP.
Mocarstwa świętowały rozejm, a walka Powstańców Wielkopolskich trwała nadal, Jak Niemcy polowali na Powstańców Wielkopolskich, Obóz krwawej zemsty. Tu Niemcy zaczęli zabijać Polaków – to tytuły artykułów Wojciecha Wybranowskiego z cyklu o powstaniu wielkopolskim, które zostały wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Pierwszy z tych tekstów zdobył również wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie SDP. Wszystkie trzy artykuły ukazały się w ubiegłym roku na łamach „Głosu Wielkopolskiego”. Wojciech Wybranowski był redaktorem naczelnym tego tytułu od czerwca 2021 roku do końca maja 2023 roku.
Sam autor podkreśla, że wyróżnienia w konkursach SDP są dla niego ważne również dlatego, że jest prawnukiem powstańca wielkopolskiego. Jego pradziadek, Jan Poray-Wybranowski, walczył m.in. o wyzwolenie Wolsztyna. Z kolei po powstaniu został dowódcą Oddziału II WP (kontrwywiad w II RP) w Zbąszyniu, walczył też w powstaniach śląskich.
Tekst Mocarstwa świętowały rozejm, a walka Powstańców Wielkopolskich trwała nadal został zgłoszony do plebiscytu ogólnopolskiego w kategorii Nagroda im. Janusza Kurtyki (za publikacje o tematyce historycznej). Wojciech Wybranowski odebrał wyróżnienie, zaś laureatem pierwszej nagrody w tej kategorii został Mariusz Pilis, autor filmu dokumentalnego Historia jednej zbrodni.
Z kolei w konkursie Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP teksty zgłoszono w kategorii Nagroda im. Wojciecha Dolaty (za dziennikarstwo, które wyróżnia się szczególną rzetelnością i fachowością). Pierwszą nagrodę w tej kategorii odebrał Mateusz Teska za reportaże Kryzys migracyjny na granicy polsko–białoruskiej i Sędziowie stanu wojennego emitowane w Magazynie śledczym Anity Gargas w TVP 1.
Polecamy: Niemieckie zbrodnie. Odzyskiwanie skradzionej tożsamości
Dwie równorzędne Nagrody Główne WO i LO SDP „za najciekawsze, najbardziej wartościowe materiały dziennikarskie, poruszające najbardziej aktualne i najistotniejsze problemy społeczne i polityczne” przyznano Magdalenie Piejko (za film dokumentalny Naszość – tylko dla nienormalnych) i Maciejowi Piotrowskiemu (za cykl reportaży pt. Szambo Prezesa i Ordynator emitowane w Magazynie śledczym Anity Gargas w TVP 1). Na konkurs regionalny wpłynęło 59 zgłoszeń od dziennikarzy prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych z województwa lubuskiego i wielkopolskiego.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich jest najstarszą organizacją dziennikarską w Polsce. Liczy obecnie ponad 2700 członków zrzeszonych w szesnastu oddziałach lokalnych. Jak podkreśla organizacja na swojej stronie internetowej: „[Stowarzyszenie] Ma za sobą m.in. tradycje udziału w próbach demokratyzacji w roku 1956 i w latach 1980-81, działalności w opozycji demokratycznej w stanie wojennym. Dzisiaj aktywnie uczestniczy w inicjatywach służących budowaniu państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego”.
Polecamy wywiad Wojciecha Wybranowskiego:
Wojciech Wybranowski kieruje redakcją Holistic News od kwietnia. Wcześniej był redaktorem naczelnym „Głosu Wielkopolskiego”, w którym ponad 30 lat temu stawiał pierwsze kroki w zawodzie dziennikarza. Kierował wydaniami papierowymi „Głosu Wielkopolskiego”, serwisem głoswielkopolski.pl oraz serwisami naszemiasto.pl (22 serwisy w Wielkopolsce) i wielkopolskimi mutacjami wydawanymi w formie lokalnych tygodników, m.in. „Ziemia Kaliska”, „Tygodnik Pilski”, „Dzień Gnieźnieński”. Wcześniej związany był z tygodnikiem „Do Rzeczy”, a jeszcze wcześnie z tygodnikiem „Uważam Rze” i dziennikiem „Rzeczpospolita”.
W konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nagradzany był w 2018 roku za materiał śledczy Gangsterzy na śmietniku, demaskujący bezkarność tzw. mafii śmieciowej. Z kolei w 2020 r. wyróżniono go w kategorii Watergate za cykl materiałów o tajemniczej śmierci głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. Były to publikacje przygotowywana wspólnie z Karoliną Bacą-Pogorzelską i Blanką Aleksowską.
Może Cię także zainteresować: