Prawda i Dobro
Powrót z emigracji. Zazdrość, niechęć i trudne początki
20 listopada 2024
Narasta kryzys zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Eksperci odkryli niedawno, że jedną z przyczyn zaburzeń uwagi u najmłodszych jest częste stosowanie ekranów dotykowych – smartfonów i tabletów. Okazuje się, że postęp techniki można powiązać ze wzrostem przypadków ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) oraz opóźnieniami w rozwoju u dzieci.
Rozwijający się umysł uczy się reagować na bodźce wizualne i dźwiękowe. Ekrany dotykowe dostarczają ich w nadmiarze i stymulują produkcję serotoniny oraz dopaminy, które odgrywają kluczową rolę w zdrowiu psychicznym.
“Jeśli jest ich zbyt wiele, to u najmłodszych mogą wystąpić zaburzenia uwagi”
– przekonuje psycholog Roger McFillin.
Niedawno przeprowadzono badania na grupie siedmiu tysięcy dzieci w wieku od dwóch do siedmiu lat. Dostarczyło ono jednoznacznych dowodów na negatywny wpływ ekranów dotykowych na rozwój osób w młodym wieku. Okazuje się, że im więcej czasu spędzają przy smartfonach, tym trudniej jest im się później porozumieć z rówieśnikami i rozwiązywać problemy.
Dzieci, które każdego dnia grają i oglądają filmy na ekranach smartfonów lub tabletów, wykazują wzorce aktywności mózgowej podobne do tych obserwowanych u osób z ADHD. Stąd wniosek, że gadżety elektroniczne są jednym z głównych czynników przyczyniających się do wzrostu liczby rozpoznanych zaburzeń u najmłodszych – przekonuje Victoria Dunckley, specjalistka ds. zdrowia psychicznego.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Pediatrics”. Okazuje się, że problemy z koncentracją miało dziesięć procent dzieci w wieku siedmiu lat, które wcześniej regularnie używały smartfonów. Negatywnie na najmłodszych wpływało również oglądanie telewizji.
Polecamy:
Eksperci zaniepokojeni wcześniejszymi artykułami przeprowadzili metaanalizę, która objęła dziewięć badań i osiemdziesiąt jeden tysięcy dzieci. Badania pokazują, że zbyt częste patrzenie w ekrany tabletów, smartfonów, komputerów i telewizorów przyczynia się do rozwoju ADHD u najmłodszych. Eksperci apelują do rodziców, aby ograniczali swoim pociechom dostęp swoich pociech do ekranów.
Czas spędzany przed ekranem negatywnie wpływa na rozwój różnych obszarów mózgu. Najmłodszym korzystającym zbyt często ze smartfonów i tabletów trudniej uczyć się języków, mają problemy z pamięcią oraz funkcjami poznawczymi.
Interaktywny charakter treści (w tym media społecznościowe i gry) w specyficzny sposób stymulują teny organ. Pobudzany jest płat czołowy, który kontroluje emocje, motywację oraz zdolność koncentracji. Negatywnych uczuć nie ma jak rozładować, dlatego najmłodsi mogą stać się impulsywni, niespokojni, agresywni lub przygnębieni.
Liczy się nie tylko czas spędzany przed ekranem, ale także rodzaj treści, z jaką dzieci mają styczność. Kiepska narracja, szybkie tempo akcji gier i filmów, zbyt skomplikowane lub zbyt abstrakcyjne bodźce mogą utrudnić przyswajanie informacji oraz skutkować rozproszeniem uwagi.
Od kilkunastu lat lekarze alarmują, że wśród dzieci w gwałtownym tempie rosną problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Najmłodsi coraz częściej próbują popełnić samobójstwo, dokonują samookaleczeń i dzwonią do ekspertów z prośbą o pomoc. Najnowsze badania pokazują, że może mieć to związek ze stosowaniem smartfonów, tabletów oraz mediami społecznościowymi.
Zrozumienie wpływu ekranów na zdrowie psychiczne dzieci jest kluczowe w kontekście rosnącej liczby przypadków ADHD i innych zaburzeń uwagi. Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, szczególnie w bardzo młodym wieku, może stanowić pierwszy krok w kierunku poprawy zdrowia psychicznego młodego pokolenia. Nie można też zapominać o jakości treści oraz o konieczności zrównoważonego podejścia do leczenia i profilaktyki.
Przepisywanie leków pomaga na krótką metę, jednak nie można ich nadużywać. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Dowiedz się więcej:
Zobacz też: