Humanizm
Najpierw intuicja, potem kultura
20 grudnia 2024
Autyzm i gry fabularne, to temat, który zyskuje coraz większą uwagę badaczy. Dungeons & Dragons to niezwykle popularna gra, w którą codziennie grają miliony ludzi na całym świecie, zarówno osobiście, jak i online. Nowe badania wykazały, że gry fabularne mogą być szczególnie wartościowe dla osób z autyzmem, ponieważ oferują im bezpieczną przestrzeń do angażowania się w interakcje społeczne, z dala od wyzwań, z którymi zmagają się w codziennym życiu.
Badanie, opublikowane w czasopiśmie Autism, zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Plymouth oraz Uniwersytetu Dalarna w Szwecji. Naukowcy pracowali z grupą dorosłych osób z autyzmem, by zbadać, czy stworzenie komfortowej sytuacji społecznej może pomóc im w osiąganiu lepszych wyników w kontaktach z innymi. Jednym z przedmiotów badania był autyzm i gry fabularne, a konkretniej – ich wpływ na cierpiących na autyzm. Po wstępnym zapoznaniu się z zasadami Dungeons & Dragons, uczestnicy, pod okiem mistrza gry, odgrywali scenariusze w małych grupach.
Następnie przeprowadzono z nimi indywidualne wywiady, w których badacze pytali, w jaki sposób autyzm wpłynął na ich doświadczenia. Sprawdzili także, czy udział w grze miał pozytywny wpływ na ich życie.
Gra w Dungeons & Dragons zapewniła im przyjazne środowisko, w którym odczuwali pokrewieństwo z innymi uczestnikami. Wspólne zrozumienie zasad gry i działań postaci pozwoliło im się zrelaksować, co przyczyniło się do lepszego włączenia w grupowe interakcje.
Uczestnicy byli również w stanie przenieść pewne cechy swoich postaci poza grę, co pozwoliło im spojrzeć na siebie w nowy sposób. Dzięki temu zaczęli inaczej myśleć o własnych umiejętnościach społecznych i sposobach, w jakie mogą komunikować się z innymi.
Polecamy: Przełomowe badania. Lek na autyzm jest coraz bliżej
Autorzy badania podkreślają, że istnieje wiele mitów i błędnych przekonań na temat autyzmu. Na przykład, że osoby z tym zaburzeniem nie mają motywacji społecznej lub brakuje im wyobraźni.
„Nasze badania przeczą tym stereotypom. Gra w Dungeons & Dragons koncentruje się na współpracy zespołowej, a cała akcja rozgrywa się w całkowicie wyimaginowanym świecie. Osoby biorące udział w naszym badaniu postrzegały grę jako odświeżającą możliwość wcielenia się w inną postać. Dzielili się także doświadczeniami, które nie są związane z wymagającą rzeczywistością. To poczucie oderwania sprawiło, że czuli się niezwykle komfortowo. Wielu z nich teraz próbuje zastosować elementy gry w swoim codziennym życiu” – mówi dr Gray Atherton, wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Plymouth i główny autor badania.
Polecamy: HOLISTIC NEWS: Czy istnieją granice w sporcie wyczynowym?
Dr Atherton i dr Liam Cross, współautor badania, od lat badają wpływ gier fabularnych na osoby z autyzmem i innymi podobnymi schorzeniami. Inne niedawno opublikowane badania wskazują, że osoby z autyzmem preferują gry planszowe, ponieważ zmniejszają one niepewność związaną z interakcjami międzyludzkimi. Dodatkowo eliminują potrzebę prowadzenia rozmów.
„Autyzm wiąże się z wieloma stygmatami. Prowadzą one do tego, że osoby z autyzmem mogą spotykać się z osądami lub pogardą. Wiele rodzin obawia się, że ich dzieci spędzają zbyt dużo czasu na grach wideo. Takie myślenie wynika z neurotypowych oczekiwań, które nie zawsze są adekwatne do rzeczywistości osób z autyzmem. Nasze badania pokazują, że codzienne gry, takie jak Dungeons & Dragons, mogą być korzystne dla osób z autyzmem. Pomagają im zdobywać pewność siebie i rozwijać inne umiejętności”. – dodaje Cross.
Polecamy: Coraz więcej dzieci w polskich szkołach wymaga specjalnej opieki. Czy potrafimy ją zapewnić?