Nauka
Ziemia straciła siostrę. Badanie Wenus dowodzi, że nie jest podobna
17 grudnia 2024
Tanie, ekologiczne i szybkie w montażu. 23-latek z Filipin zaprojektował domy z bambusa, które pozwolą rozwiązać problem mieszkańców slumsów w Manili.
Przeludnienie, zanieczyszczenie oraz bieda. Stolica Filipin Manila, to jedno z najbardziej ludnych miast Azji, które wraz z przedmieściami liczy ponad 24 mln mieszkańców. Z całego kraju ściągają tu tłumy w poszukiwaniu lepszego życia. Niestety, dla wielu osób podróż kończy się w slumsach. Według szacunków do Manili w najbliższych latach przyjadą kolejne miliony pracowników, przez co populacja miasta osiągnie punkt krytyczny.
Wielu architektów i socjologów miasta stara się rozwiązać palący problem. Jednym z nich jest 23-letni Earl Patrick Forlales, który zaprojektował nowy typ domów modułowych o nazwie Cubo.
Bambusowe domy są wyjątkowo tanie w konstrukcji. Szacuje się, że koszt materiału wynosi jedynie 67 euro za 1 mkw. Stawia się je niezwykle szybko, a budowa domu zajmuje cztery godziny. Do produkcji wykorzystuje się powszechny w regionie materiał – bambus. Po obróbce i laminacji jego trwałość zwiększa się 10-krotnie.
W bambusowych domach w pierwszej kolejności zamieszkają napływowi robotnicy. W późniejszym etapie zostaną one zbudowane dla pozostałych mieszkańców manilskich slumsów.
Młody Filipińczyk zdobył wiele prestiżowych nagród za projekt Cubo. Wśród nich jest m.in. wyróżnienie Royal Institute of Chartered Surveyors (RICS), przyznane za wykorzystanie taniego, trwałego materiału oraz za szybkość, z jaką dom można zbudować. Inspiracją dla projektu Forlalesa była bambusowa chata, w której jego dziadkowie mieszkali poza Manilą.
Polecamy: Geotermia w Afryce. Jak Kenia pomaga ją rozwijać swoim sąsiadom?
Cubo ma kilka udogodnień, np. specjalny spadzisty dach, który przechwytuje wodę deszczową i zmniejsza absorpcję ciepła. Cała konstrukcja jest osadzona na szczudłach zapobiegających dostawaniu się wody powodziowej do wnętrza domu.
Bambus jest idealnym materiałem budowlanym, ponieważ może być uprawiany nawet na ubogiej glebie. Rozwiązanie Forlalesa można zastosować w każdym mieście, w którym możliwa jest uprawa bambusa. Nie tylko w południowo-wschodniej Azji, ale także w niektórych częściach Afryki i Ameryki Łacińskiej.
Realizacja projektu, we współpracy z ekspertami RICS, rozpocznie się w przyszłym roku.
Do konkursu RICS zgłoszono wiele ekscytujących, oryginalnych projektów, jednak pomysł Earla wyróżniał się prostym, a jednocześnie dobrze przemyślanym rozwiązaniem problemu slumsów. Patrząc na uczestników konkursu, reprezentujących kolejne pokolenie liderów, wierzę, że osiągnięty zostanie prawdziwy postęp w rozwiązywaniu największych problemów na świecie
– podkreślił jeden z jurorów, John Hughes.
Od czasu ogłoszenia konkursu do RICS napłynęło ponad 1,2 tys. zgłoszeń z całego świata, z których następnie wyselekcjonowano 12 finalistów. Wśród pięciu europejskich propozycji doceniono także projekt polskiego zespołu Sweco Consulting, który stworzył projekt ekologicznej ławki odzyskującej wodę deszczową.
Dowiedz się więcej: Jakie są najważniejsze wynalazki ludzkości?