Nauka
Roboty sprzątające AI i ChatGPT. Sztuczna inteligencja na co dzień
20 listopada 2024
Naukowcy od lat zajmują się tematem demencji. Starają się znaleźć przyczyny tej choroby oraz, co najważniejsze, zahamować jej rozwój. Badacze długo nie wiedzieli, czy wśród naszych codziennych czynności są takie, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. Okazuje się, że wśród naszych nawyków są takie, które mogą być przyczyną demencji.
Dotychczas niewiele było wiadomo na temat czynników, które przyczyniają się do demencji. Wiedzieliśmy natomiast, co robić, aby zapobiec tej chorobie. Jest to między innymi czytanie oraz rozwiązywanie różnego rodzaju zadań logicznych. Teraz jednak wiemy już znacznie więcej na temat tej choroby.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania, których wyniki opublikowali w czasopiśmie naukowym Nature Communications. W ramach eksperymentu przeanalizowali cztery zachowania, których należy unikać, jeśli to możliwe, by poprawić zdrowie mózgu. Wydaje się, że jedno z nich zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na demencję bardziej niż inne.
Badanie koncentrowało się na osobach dorosłych w średnim wieku i starszych, mieszkających w 14 różnych krajach europejskich. Dotyczyło ono nawyków zachowań i wskaźników demencji wśród 32 033 zdrowych osób dorosłych w wieku 50-104 lat w ciągu 15 lat. Uczeni przyjrzeli się czterem czynnikom: czy uczestnicy palili, ile pili, jak często spotykali się z ludźmi oraz jak często uprawiali sport i ćwiczenia fizyczne.
Odkryliśmy, że spadek pamięci i płynności był ogólnie podobny w przypadku osób niepalących
– powiedziała współautorka badania, Mikaela Bloomberg.
Badanie wykazało, że zdolności poznawcze palaczy spadły aż o 85 proc. niż u osób niepalących w ciągu 10 lat. Co ciekawe, wyjątkiem byli ci palacze, którzy udzielali się towarzysko i ćwiczyli, a także rzadko lub nigdy nie pili.
Wcześniejsze dowody sugerują, że osoby, które angażują się w zdrowsze zachowania, mają wolniejszy spadek funkcji poznawczych. Jednak nie było jasne, czy wszystkie negatywne zachowania w równym stopniu przyczyniają się do spadku funkcji poznawczych, czy też istnieją określone zachowania, które napędzają te wyniki.
Nasze odkrycia sugerują, że wśród badanych przez nas zdrowych zachowań, niepalenie może być jednym z najważniejszych pod względem utrzymania funkcji poznawczych. Chociaż wyniki badania sugerują, że palenie może mieć większy wpływ na prawdopodobieństwo rozwoju demencji, osoby, które dokonały zdrowszych wyborów w zakresie pozostałych trzech nawyków, mogły zrównoważyć niektóre szkody
–zaznaczyła Bloomberg.
W przypadku osób, które nie są w stanie rzucić palenia, nasze wyniki sugerują, że warto angażować się w inne zdrowe zachowania, takie jak regularne ćwiczenia, umiarkowane spożycie alkoholu i aktywność społeczna. Może to pomóc zrównoważyć niekorzystne skutki poznawcze związane z paleniem
– powiedziała naukowiec.
Polecamy: Anglia: Wembley stanie się stadionem przyjaznym dla osób z demencją
Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś bliski może mieć demencję, natychmiast udaj się do lekarza. Demencja jest często niezdiagnozowana, pomimo korzyści płynących z wczesnej interwencji.
Rzucenie palenia pozwoli więc obronić się przed demencją. Osoby, które nie są w stanie odmówić sobie przysłowiowego „dymka”, muszą zacząć uprawiać sport i zadbać o kontakty z innymi ludźmi. Ta ostatnia czynność przyczynia się również do zwiększenia poczucia szczęścia, o czym pisaliśmy już na naszym portalu.
Polecamy: Jak Twój wiek biologiczny wpływa na ryzyko demencji i udaru mózgu