Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Rząd metropolitalny Tokio uruchomi własną aplikację randkową w ramach wysiłków na rzecz zwiększenia malejącego wskaźnika urodzeń w kraju. Użytkownicy będą musieli przedłożyć dokumentację potwierdzającą, że są samotni, oraz podpisać list stwierdzający, że chcą się pobrać. Czy aplikacja randkowa pomoże w drastycznym spadku urodzeń w Japonii?
Japonia ma jeden z najniższych wskaźników urodzeń na świecie. Władze kraju próbują na różne sposoby odwrócić ten trend, ale jak dotąd wysiłki te nie przynoszą rezultatów. Wiele miast i gmin również próbuje walczyć ze spadkiem dzietności na własne sposoby. Stolica kraju widzi szansę w specjalnej aplikacji randkowej przeznaczonej dla mieszkańców miasta, którzy chcą znaleźć drugą połówkę.
Polecamy: Spada liczba urodzeń w USA, ale nikt się tym nie przejmuje
Dowiedzieliśmy się, że 70 proc. osób, które chcą wziąć ślub, nie uczestniczy aktywnie w wydarzeniach ani nie korzysta z aplikacji w poszukiwaniu partnera. Nasza aplikacja randkowa ma delikatnie zachęcić ich do znalezienia osoby, z którą mogliby zawrzeć związek małżeński.
– powiedział urzędnik rządowy Tokio odpowiedzialny za nową aplikację.
Japońscy urzędnicy zachęcają samotnych obywateli do wychodzenia z domu i łączenia się w pary poprzez promocję aplikacji randkowych. Ma to na celu wspieranie instytucji małżeństwa w sytuacji rekordowo niskiego wskaźnika urodzeń. Rząd metropolitalny Tokio jest liderem takich działań i oczekuje się, że już w tym roku uruchomi własną aplikację randkową.
Przeczytaj: Czy wyludnienie Japonii można powstrzymać? Japoński rząd ma na to plan
Obecnie miasto prowadzi program testowy aplikacji randkowej o nazwie „Tokyo Futari Story”, która ma na celu dopasowanie osób za pomocą sztucznej inteligencji. Aplikacja wymaga od uczestników przesłania szeregu dokumentów identyfikacyjnych, w tym formularzy podatkowych weryfikujących roczny dochód i oficjalnego zaświadczenia o statusie singla. Użytkownicy biorą również udział w teście, dzięki któremu aplikacja może dowiedzieć się jakie cechy potencjalnego partnera sprawią, że będzie on dla nich atrakcyjny.
Według lokalnej gazety „The Asahi Shimbun” oficjalna, płatna wersja aplikacji będzie również wymagać od użytkowników podpisania zobowiązania, że poważnie podchodzą do kwestii zawarcia małżeństwa, a nie szukają tylko przypadkowego związku.
Operator „Tokyo Futari Story” nie został jeszcze wyłoniony. Jednak jeden z lokalnych samorządów w stolicy Japonii podpisał umowę o współpracy z lokalnym gigantem aplikacji randkowych, firmą Tapple. Jej celem jest zapewnienie mieszkańcom wsparcia w zakresie spotkań i zawierania małżeństw. Tapple podpisało co najmniej sześć innych umów partnerskich z samorządami lokalnymi w całej Japonii.
Firma deklaruje, że pracuje nad rozwiązaniem problemu spadającego wskaźnika urodzeń poprzez podnoszenie świadomości na temat bezpiecznych aplikacji randkowych i promowanie ich właściwego wykorzystania.
Według danych rządowych, w 2023 roku liczba dzieci urodzonych w Japonii spadła ósmy rok z rzędu do nowego rekordowo niskiego poziomu. W międzyczasie liczba małżeństw również spadła poniżej pół miliona po raz pierwszy od 90 lat.
Szacunki Narodowego Instytutu Badań nad Populacją i Bezpieczeństwem Społecznym przewidują, że populacja Japonii spadnie o około 30 proc. do 87 milionów do 2070 roku, przy czym 40 proc. obywateli będzie miało 65 lat lub więcej.
Może to mieć szkodliwy wpływ na japońską siłę roboczą, która cierpi na poważny niedobór pracowników. Japońscy pracownicy już teraz pracują najdłużej na świecie. Potencjalny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę skłonił rzecznika rządu do złożenia obietnicy podjęcia „bezprecedensowych kroków”, by znaleźć rozwiązanie tego problemu.
Według biura premiera Fumio Kishidy najbliższe sześć lub siedem lat to ostatnia szansa Japonii na odwrócenie tendencji spadkowej liczby urodzeń. Do tego trzeba jednak wprowadzenia szczególnych rozwiązań. Polityka ta obejmuje zapewnienie większych funduszy na wychowanie dzieci i wsparcie dla większej liczby placówek opieki nad dziećmi w kraju. Oprócz zaprojektowania aplikacji randkowej Tokio sponsoruje również randki dla singli, aby dwoje ludzi mogło się ze sobą spotkać, zapoznać i pomyśleć o zawarciu małżeństwa. Rząd opublikował również szereg przewodników zawierających porady dotyczące randek i trendów, w tym wskazał zalecane miejsca na romantyczne spotkania we dwoje.
Japończycy od dawna próbują walczyć ze spadającym wskaźnikiem urodzeń na różne sposoby. Niedawno na łamach naszego portalu pisaliśmy o fiasku polityki tamtejszych władz, która zakładała spore dofinansowania dla par decydujących się na dziecko. Okazało się jednak, że wsparcie finansowe nie rozwiązuje problemu.