Humanizm
Choroba Alzheimera rozwija się w ciszy. Pierwsze objawy są subtelne
15 listopada 2024
W sieci dostępnych jest mnóstwo poradników o tym, jak osiągnąć sukces. Większość z nich koncentruje się na działaniach, które podejmowali ludzie sukcesu. A może warto zastanowić się, czego unikają? To spojrzenie z innej perspektywy może być kluczem do odkrycia ich nawyków sukcesu.
Człowiek sukcesu to ktoś, kto realizuje swoje cele i marzenia, kierując się indywidualnymi priorytetami. Sukces może oznaczać różne rzeczy – rozwój osobisty, szczęśliwe życie rodzinne, uznanie zawodowe czy działalność charytatywną. Istotne są jednak nawyki sukcesu, które pomagają osiągnąć te różnorodne cele, niezależnie od tego, czy wiążą się z bogactwem materialnym.
Ludzie sukcesu świadomie unikają marnowania czasu na bezcelowe działania, takie jak niekontrolowane przeglądanie mediów społecznościowych. Skupiają się na priorytetach i wykorzystują odpoczynek, aby nabrać sił do dalszego działania. W ten sposób mogą przysłowiowo „naładować baterie”, co pozwala im na szybsze i łatwiejsze rozwiązywanie problemów.
Badania wskazują, że 92 proc. wysoko efektywnych osób ma ustaloną poranną rutynę, co pomaga im unikać marnowania czasu. Zamiast bezmyślnie przeglądać media społecznościowe, w czasie wolnym wykonują choćby drobne, konstruktywne działania.
Dbanie o zdrowie jest dla ludzi sukcesu priorytetowe. W zasadzie powinno to być nawykiem sukcesu każdego człowieka. Osoby, które osiągnęły sukces, unikają destrukcyjnych nawyków, takich jak brak snu czy złe odżywianie. To pozwala im utrzymać równowagę między pracą a regeneracją. Warto zauważyć, że 63 proc. osób sukcesu ustawia alarm na noc i wstaje wcześnie, co sprzyja lepszemu zarządzaniu czasem i zwiększa produktywność.
Polecamy: Sukces to nasza zasługa, a porażka – wina innych. Mechanizm błędu atrybucji
Osoby odnoszące sukcesy nie obwiniają innych za swoje niepowodzenia i unikają porównywania się do innych. Badania wykazują, że kultura obwiniania w miejscu pracy prowadzi do spadku morale i produktywności, podczas gdy promowanie odpowiedzialności sprzyja lepszym wynikom zespołu. Ponadto porównywanie się z innymi może obniżać samoocenę i zwiększać poziom stresu. Dlatego osoby sukcesu koncentrują się na własnym rozwoju i biorą odpowiedzialność za swoje działania, co przekłada się na ich efektywność i satysfakcję z życia.
Osoby sukcesu doceniają wartość informacji zwrotnych i aktywnie je wykorzystują. Badania pokazują, że 85 proc. pracowników podejmuje większą inicjatywę, gdy regularnie otrzymują konstruktywny feedback. Co więcej, 69 proc. deklaruje, że pracowałoby ciężej, gdyby ich wysiłki były odpowiednio doceniane. Informacja zwrotna zwiększa zaangażowanie, efektywność i satysfakcję, dlatego osoby sukcesu traktują ją jako kluczowy element rozwoju zawodowego i osobistego.
Osoby sukcesu rozumieją, że energia to zasób ograniczony, dlatego inwestują ją w działania przynoszące wymierne efekty. Unikają angażowania się w sytuacje, na które nie mają wpływu, takie jak nadmierne przejmowanie się opinią innych czy nieistotne konflikty. Badania pokazują, że ludzie skupiający się na kontrolowalnych czynnikach są bardziej zadowoleni z pracy i osiągają lepsze wyniki.
Polecamy: HOLISTIC NEWS: Sekrety życia wg humanistów. 8 ważnych zasad rozwoju osobistego #obserwacje
Ciągłe uczenie się jest kluczowe dla sukcesu. Według danych GUS, w 2022 roku 54 proc. dorosłych Polaków uczestniczyło w różnych formach edukacji. Nauka sprzyja rozwojowi osobistemu, poprawia zdrowie psychiczne i zwiększa poczucie własnej wartości. Rozwijanie nowych umiejętności pozwala także na lepsze dostosowanie się do zmian w otoczeniu.
Ludzie sukcesu podejmują decyzje w sposób przemyślany, unikając działania pod wpływem chwilowych emocji. Badania przeprowadzone przez psychologów z Uniwersytetu SWPS wykazują, że stres może prowadzić do wyboru mniej korzystnych strategii. Dlatego osoby sukcesu stosują techniki takie jak samorefleksja czy analiza sytuacji, aby podejmować bardziej racjonalne decyzje.
Choć powyższe zasady pomagają w osiągnięciu sukcesu, nie gwarantują go. W rzeczywistości sukces wymaga indywidualnego podejścia, opartego na zrozumieniu własnych priorytetów i celów. To, czym jest sukces, każdy musi zdefiniować dla siebie – i może to oznaczać znacznie więcej niż tylko zdobycie bogactwa materialnego.
Polecamy: Dwa filary sukcesu: praca indywidualna z uczniem i praca w grupie