Nauka
Parada planet na niebie. Możesz zobaczyć wyjątkowe zjawisko
20 stycznia 2025
Eksperci są o krok od udowodnienia, że Ziemia wkroczyła w nową epokę geologiczną: antropocen. Zmiana ma związek z tym, że ludzie w nieodwracalny sposób wpłynęli na planetę.
Obecna epoka geologiczna to holocen. Zaczęła się po ostatnim zlodowaceniu plejstoceńskim około 11 700 lat temu. Od 2009 roku naukowcy starają się udowodnić, że nasza planeta weszła jednak w nową erę, czyli antropocen.
Badania nad zagadnieniem prowadzi Grupa Robocza ds. Antropocenu (Anthropocene Working Group, AWG). Pracują w niej geolodzy i historycy z całego świata. Ich zdaniem bez uwzględnienia działalności człowieka nie można w pełni opisać zmian w środowisku i klimacie Ziemi.
„Ludzie w zasadzie stworzyli kulę ziemską na nowo. Jeśli naprawdę chcemy zrozumieć planetę, to musimy badać nie tylko hydrosferę, atmosferę i biosferę, ale także technosferę”
– przekonuje Jürgen Renn z Instytutu Maksa Plancka.
Zmianę epoki na antropocen zaproponował laureat Nagrody Nobla Paul Crutzen w 2000 roku. Od tamtego czasu coraz większa liczba naukowców zgadza się, że w dziejach Ziemi nastała nowa era.
W minionych latach badacze z AWG szukali śladów działalności człowieka w dwunastu miejscach na całym świecie. Przebadali próbki pochodzące m.in. z Półwyspu Antarktycznego, Zatoki Beppu w Japonii, jaskini Ernesto we Włoszech, Wielkiej Rafy Koralowej i jeziora Crawford w Kanadzie.
Najwięcej dowodów znaleziono w jeziorze Crawford. Ślady działalności ludzi odkryto w osadach na głębokości prawie 24 metrów.
„Próbki z Crawford pokazują zmiany, które zaszły na Ziemi od 1950 roku. To dowód, że znajdujemy się w innej epoce geologicznej”
– twierdzi Francine McCarthy z AWG.
W osadach wykryto m.in. ślady plutonu. Pozwoliły one naukowcom dokładnie określić czas rozpoczęcia zimnej wojny. Materiał radioaktywny opadł na ziemię w wyniku testów broni atomowej.
Badacze zaobserwowali również zmiany w składzie chemicznym gleby, których przyczyną jest stosowanie nawozów azotowych oraz paliw kopalnych, takich jak węgiel i ropa naftowa. Dowody wskazują, że antropocen rozpoczął się w latach pięćdziesiątych XX wieku.
Polecamy:
Na Międzynarodowym Kongresie Stratygrafii (działu geologii, który zajmuje się ustalaniem wieku i przyczyn rozmieszczenia skał w skorupie ziemskiej) w Lille naukowcy zaproponują oficjalną zmianę epoki, w której znajduje się Ziemia. Głosowanie w sprawie odbędzie się w przyszłym roku na Kongresie Geologicznym w Busan w Korei Południowej.
Zdaniem badaczy ogłoszenie antropocenu może mieć wpływ na polityków, którzy uzyskają dowód na to, że należy bardziej wspierać działania proekologiczne.
„Skutki działalności człowieka mają ogromny wpływ na Ziemię”
– tłumaczy szef AWG Colin Waters z Uniwersytetu w Leicester.
Ludzkość eksploatuje paliwa kopalne i przekształca świat. Budowane są miasta, drogi, fabryki, a oblicze Ziemi zmienia się z roku na rok. Nowe technologie dają szansę na lepsze życie milionom osób. Jednak rozwój wpływa na środowisko naturalne i prowadzi do licznych problemów, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Zanieczyszczenia, degradacja środowiska naturalnego, rosnące góry śmieci to część ceny, jaką płacimy za postęp. Powinniśmy osiągnąć równowagę między własnymi potrzebami a planetą, na którą wpływamy. Bez tego być może nigdy nie zostanie ogłoszona kolejna po antropocenie era w dziejach Ziemi.
Zobacz też:
Więcej interesujących wiadomości znajdziesz na stronie holistic.news.
Źródło: Financial Times