Nauka
Obniżony poziom Morza Śródziemnego. Naukowcy rozwiązali zagadkę
11 grudnia 2024
Spalanie odpadów stało się jednym z kluczowych rozwiązań w gospodarce odpadami, która jest poważnym wyzwaniem współczesnego świata. Wraz ze wzrostem liczby ludności i poziomu konsumpcji wzrasta potrzeba efektywnej utylizacji odpadów. W USA wdrożono technologie, które pozwalają nie tylko na skuteczne spalanie odpadów, ale również na generowanie energii i dodatkowych zysków.
Spalanie odpadów w technologii WTE (Waste-to-Energy) umożliwia przekształcenie śmieci komunalnych w energię elektryczną lub cieplną. Proces ten polega na spalaniu odpadów w wysokich temperaturach, co generuje parę napędzającą turbiny produkujące prąd. Dzięki temu odpady, które normalnie trafiłyby na wysypiska, stają się źródłem energii, co pozwala zmniejszyć ich ilość oraz ograniczyć zależność od paliw kopalnych.
Systemy WTE obejmują również zaawansowane technologie kontroli emisji, co pozwala ograniczyć zanieczyszczenia i sprawia, że proces jest bardziej ekologiczny.
W Stanach Zjednoczonych przekształcanie odpadów w energię staje się coraz popularniejsze dzięki zakładom, które zajmują się recyklingiem stałych odpadów komunalnych. Wykorzystując skumulowaną energię odpadów, spalarnie zmniejszają ilość śmieci trafiających na wysypiska i dostarczają odnawialne źródło energii.
Polecamy: Mamy już ślad węglowy, czas na ślad odpadowy. Świat potrzebuje transformacji w kwestii śmieci
Przykładem nowatorskiego podejścia do przetwarzania odpadów w USA jest spalarnia Covanta Alexandria Waste-to-Energy. Zakład ten spala odpady z gospodarstw domowych w wysokich temperaturach, wytwarzając parę, która służy do produkcji energii elektrycznej.
Każdego roku zakład przetwarza ponad 350 000 ton odpadów, dostarczając prąd dla około 15 000 domów przez cały rok. Tego rodzaju konwersja odpadów w energię nie tylko ogranicza składowanie śmieci, ale także wspiera niezależność energetyczną poprzez redukcję zależności od paliw nieodnawialnych.
Badania pokazują, że zakłady przekształcania odpadów w energię nie tylko utylizują odpady i produkują energię, ale wywierają również pozytywny wpływ na społeczności, które obsługują. W ostatnich miesiącach w zakładzie Covanta Alexandria udoskonalono technologię kontroli emisji, co pozwoliło zmniejszyć emisję tlenków azotu o 47 proc.
Zalety technologii WTE wykraczają poza ochronę środowiska. Dzięki recyklingowi firmie Covanta udało się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o ponad 331 000 ton dwutlenku węgla. To zredukowane obciążenie dla środowiska odpowiada rocznemu wycofaniu z ruchu około 65 000 samochodów.
Spalanie odpadów w celu pozyskania energii przynosi również korzyści ekonomiczne. Zakład Covanta Michigan Waste-to-Energy generuje 68 MW energii elektrycznej, dostarczając czystą energię dla około 800 000 domów. Takie obiekty stwarzają również miejsca pracy w sektorze gospodarki odpadami i energetyki oraz przyciągają inwestycje w odnawialne źródła energii.
Zakłady Covanta odzyskują metale i inne surowce nadające się do recyklingu już na etapie przetwarzania odpadów. Pozwala to nie tylko ograniczyć zapotrzebowanie na nowe surowce, ale również zwiększa dochody lokalnych władz. W ten sposób odpady stają się okazją do wzrostu gospodarczego w regionach.
W miarę wzrostu produkcji odpadów gospodarka odpadami nabiera coraz większego znaczenia. Przykład USA pokazuje, że także kraje rozwijające się, stojące przed wyzwaniami związanymi z gospodarką odpadami, mogą zaadaptować technologie przekształcania odpadów w energię do swoich potrzeb.
Polecamy: HOLISTIC NEWS: Spór o skarby Arktyki. Kto zgarnie fortunę ukrytą pod lodem #obserwacje
Co ciekawe, Polska już kilka lat temu zdecydowała się na budowę nowoczesnych zakładów spalania odpadów. Jedną z pierwszych nowoczesnych instalacji była spalarnia w Krakowie. Rocznie produkuje około 65 000 MWh energii elektrycznej oraz 280 000 MWh energii cieplnej. Zakład ten zasila miejską sieć energetyczną i ciepłowniczą, pokrywając roczne zapotrzebowanie energetyczne tramwajów. Dostarcza też ciepło dla około 10 proc. mieszkań w Krakowie.
Podobne spalarnie działają w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie. Widać więc, że nie tylko USA potrafią przekształcić odpady w cenne zasoby. W Polsce nowoczesne zakłady tego typu pojawiły się już w 2015 roku, choć pierwsza spalarnia w kraju powstała znacznie wcześniej – w 1927 roku.
Polecamy: Biznes pod szyldem ekologii. Idea, którą kupił rynek