Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Symbolu zera, czyli oznaczenia braku czegoś, jako pierwsi zaczęli używać matematycy hinduscy. Okazuje się, że to strach przed drapieżnikami pomógł zwierzętom – w tym nam ludziom – zrozumieć tę koncepcję.To lęk sprawił, że pojęliśmy ideę nieistnienia. Wydaje się, że ludzie oparli się na zrozumieniu braku (śmierci?), aby zaadaptować „zero”.
Ludzki mózg mógł nauczyć się rozumieć cyfrę zero i stosować ją w naszym życiu, czyniąc prymitywną ścieżkę neuronową bardziej wyrafinowaną. Okazuje się, że lepsze zrozumienie tego faktu może pomóc ludziom po udarze mózgu, którzy mają trudności ze zrozumieniem liczb.
Zobacz też:
Zero jest wykorzystywane w wielu aspektach życia społecznego, od astronomii i inżynierii po księgowość i literaturę. Aby zrozumieć pochodzenie tej liczby, Benjy Barnett i Steve Fleming z Uniwersytetu w Londynie wykorzystali magnetoencefalografię (MEG) do zarejestrowania pól magnetycznych wytwarzanych przez mózgi 29 osób, podczas wykonywania przez nich dwóch zadań.
W pierwszym uczestników poproszono o porównanie, czy dwa kolejne wzory składają się z tej samej liczby kropek, od 0 do 5. W drugim pokazano im 10 liczb, również od 0 do 5, każdą przez 250 milisekund. Połowa z nich była pomarańczowa a połowa niebieska. Następnie poproszono o podanie, które kolorowe liczby miały najwyższą wartość. Przy pomocy sztucznej inteligencji porównano aktywność mózgu uczestników obserwujących zero i inne liczby.
Naukowcy od dawna wiedzą, że istnieją neurony w mózgu, które reagują specyficznie na widok »1«, lub »2« i tak dalej, aż do co najmniej »9«
– mówi Barnett.
Wykazaliśmy, że w porównaniu z innymi liczbami aktywność neuronalna pojawiająca się przy liczbie »0« była najbardziej podobna do tej leżącej u podstaw »1«. Co więcej, aktywność neuronalna dla zera stała się mniej podobna do wzorców mózgowych wywoływanych przez inne liczby
– dodaje.
Eksperci szukali również podobieństw między reakcją mózgu na „0” i pusty ekran. Stwierdzili, że obie sytuacje aktywowały ten sam wzorzec aktywności mózgu. Sugeruje to, że nasze rozumienie pojęcia zera mogło wyewoluować z postrzegania nieobecności.
Jeśli jestem antylopą na sawannie i wykonuję szybki skan wzrokowy, aby sprawdzić, czy widzę jakieś drapieżniki, to aktywność mózgu, która prowadzi mnie do decyzji, że nic nie widziałem może być prekursorem liczby zero w mózgu
– przekonuje Barnett.
Zwierzęta wydają się mieć zdolność rozumienia nieobecności. Możliwe, że ludzie wykorzystali ją do postrzegania zera. Poprzednie badanie przeprowadzone na ponad 650 osobach po udarze wykazało, że około 15 procent z nich nie było w stanie dokładnie przetwarzać liczb zawierających zero.
Nasze wyniki mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia tego zjawiska i pomóc w opracowaniu potencjalnych metod leczenia
– mówi Barnett.
Jest to również dobry przykład »recyklingu korowego«, w którym mózg współpracuje z istniejącymi obwodami odpowiedzialnymi za podstawowe funkcje sensoryczne w celu rozwinięcia bardziej złożonych zdolności poznawczych bez konieczności tworzenia zupełnie nowego zestawu obwodów neuronowych
– dodaje.
Jorge Morales z Uniwersytetu w Bostonie twierdzi, że pomimo znaczenia zera w matematyce i różnych kulturach, nowe badanie sugeruje, że wywodzi się ono ze zdolności zauważania nieobecności. A mają ją też inne zwierzęta.
To może cię również zainteresować: