Humanizm
Duże dzieci dużo wydają. Biznes zarabia na nostalgii dorosłych
17 grudnia 2024
Tajemnicze tunele pod Europą Erdstall od lat fascynują badaczy. Niektórzy sugerują, że miały kiedyś funkcje duchowe lub religijne, inni zaś twierdzą, że to relikty pozostawione przez zmarłe cywilizacje, a nawet kosmitów.
Tunele Erdstall to tajemnicze, podziemne korytarze, które są rozproszone po całej Europie. Najwięcej z nich znajduje się w Niemczech, Austrii i Czechach. Naukowcy i badacze od lat spierają się na temat pochodzenia tych tajemniczych tuneli pod Europą, co czyni te struktury przedmiotem licznych badań i analiz.
Nie są to zwykłe jaskinie – składają się z wąskich tuneli przerywanych niewielkimi komorami i wnękami. Nie są długie, zazwyczaj mają kilkadziesiąt metrów długości, jednak tworzą kilka poziomów. Aby przejść z jednego na drugi, trzeba przeciskać się przez otwory ledwie wystarczające dla jednej osoby.
Powszechnie uważa się, że tunele pochodzą ze średniowiecza. Jednak wśród archeologów pojawiają się głosy, że mogą być znacznie starsze i mówią nam coś o wczesnych mieszkańcach Europy.
Polecamy: Tajemnicze miasto w Kalifornii, które zbudują milionerzy
Historyczne zapisy dotyczące tuneli Erdstall są skąpe. Dokumenty średniowieczne rzadko wspominają o tych strukturach, jeśli w ogóle to czynią. Wykopaliska związane z tymi tunelami w dużej mierze okazały się puste. Niektóre teorie sugerują, że pełniły one funkcje duchowe lub religijne. Bardziej fantastyczne teorie spiskowe twierdzą, że to relikty pozostawione przez zmarłe cywilizacje kosmitów.
Bez względu na ich pochodzenie, tunele Erdstall rzucają światło na epokę ludzkiej cywilizacji, która pozostaje w dużej mierze owiana tajemnicą. Francuski badacz Luc Stevens uważa, że te dziwne struktury miały znacznie bardziej przyziemne zastosowania, takie jak spichlerze, tymczasowe kryjówki przed rabusiami, a niekiedy także rozszerzone przestrzenie mieszkalne.
„Można sobie wyobrazić, że zimą ludzie mieszkający w drewnianych domach na powierzchni korzystali z tuneli, gdy na zewnątrz panowały ekstremalne zimowe warunki” – mówi Stevens, członek Francuskiego Towarzystwa Badań Tuneli Podziemnych (fr. association française des tunnels et de l’espace souterrain, AFTES).
Konstrukcje przypominające kominki, rury wentylacyjne prowadzące na powierzchnię i lampy naftowe odkryte w niektórych tunelach potwierdzają teorię Stevensa. Jednak przeznaczenie innych tuneli, zwłaszcza tych zlokalizowanych we Francji i Austrii, pozostaje nieznane. W niektórych z nich odkryto pierścieniowe systemy tuneli, które zakrzywiają się i łączą ze sobą.
Ciasne pomieszczenia utrudniają badania tych podziemnych struktur. W tym miejscu do gry wkracza technologia. Typowe metody, takie jak mierzenie odległości za pomocą laserów impulsowych czy używanie robotów do eksploracji terenu, mogą być nieskuteczne w ciasnych przestrzeniach, gdzie trudności stwarzają zakamarki i niespójne oświetlenie, blokujące działanie czujników.
Dwóch badaczy Kurt Niel i Raimund Edlinger zastosowało ręczne urządzenie wyposażone w kamerę RGB do rejestrowania szczegółów, żyroskop i akcelerometr do śledzenia ruchu oraz orientacji. W użyciu były także czujniki głębokości o wysokiej rozdzielczości. Wynikiem było rewelacyjne trójwymiarowe odwzorowanie austriackiej struktury erdstall, obejmującej siedem komór rozmieszczonych na trzech poziomach.
Badacze odkryli wyrzeźbioną przestrzeń, która mogła pomieścić drewniane drzwi oraz dwa otwory w przeciwległej ścianie. Drewniane słupki osadzone w otworach mogły być oparte o drzwi, skutecznie barykadując pomieszczenie przed intruzami.
Uzyskane dane dostarczyły także więcej informacji na temat procesu budowy tych tuneli.
„Uważamy, że budowniczy wykopali centralny otwór, a następnie wykopali różne pomieszczenia i usunęli cały materiał. Na koniec połączyli komory i zasypali początkowy otwór, pozostawiając jedynie strukturę” – podsumowuje Niel.
Edlinger wyraził nadzieję, że w przyszłości uda się przeskanować inne tunele. „Być może uda nam się znaleźć związek między różnymi obiektami, gdy dowiemy się więcej o ich budowie” – mówi.
Polecamy: HOLISTIC NEWS: Czy podróże mogą zapobiegać wojnom? | Elżbieta i Andrzej Lisowscy | #PoLudzku
Odkrycie związku między tunelami Erdstall będzie trudnym zadaniem. Są one rozsiane nie tylko po Europie, ale także w Izraelu. Mimo to Stevens pozostaje sceptyczny co do wspólnego pochodzenia wszystkich tuneli tego typu.
Możliwe, że tajemnicze tunele pod Europą nie miały wspólnego pochodzenia i nie były częścią większej struktury. Ich podobieństwa (mniejsze lub większe) można tłumaczyć na przykładzie piramid. Wiadomo, że piramidy znajdują się nie tylko w Egipcie, ale i w Ameryce Południowej, choć nie oznacza to, że starożytni Egipcjanie nauczyli Azteków i Majów, jak je budować. Podobnie pewne rozwiązania architektoniczne mogą być opracowane niezależnie przez różne kultury, bez konieczności wzajemnego kontaktu.
Polecamy: Dzięki najnowszemu odkryciu wiemy, z czego zbudowany jest Księżyc