Nauka
Roboty sprzątające AI i ChatGPT. Sztuczna inteligencja na co dzień
20 listopada 2024
NASCAR ogłasza płatny „staż różnorodności”, który wyklucza białe osoby z ubiegania się o pracę ze względu na ich rasę. Według prawników konstytucyjnych jest to rażąco niezgodne z prawem. To kolejny przypadek, w którym walka o równość oznacza dyskryminację osób o białym kolorze skóry.
W regulaminie programu stażowego można przeczytać, że istnieją wymagania rasowe, które kandydaci muszą spełnić, aby zostać przyjętym. Pierwszy punkt mówi, że aby się zakwalifikować trzeba:
Przynależeć do co najmniej jednej rasy/mniejszości etnicznej: czarnoskóry lub Afroamerykanin, amerykański Indianin lub rdzenny mieszkaniec Alaski, Azjata, Latynos, rdzenny mieszkaniec Hawajów lub innych wysp Pacyfiku
David Bernstein, profesor na Uniwersytecie Georga Masona, oznajmił w wywiadzie dla serwisu Daily Wire, że rasowo dyskryminujący program NASCAR jest „nielegalny”. Zauważył, że narusza ustawę o prawach obywatelskich z 1866 roku.
Wprowadzenie przepisów promujących mniejszości na danym stanowisku jest nielegalne nawet przy bardzo wyrozumiałym spojrzeniu na to, co jest dozwolone
stwierdził Bernstein, dodając, że potencjalny kandydat, który nie mógł aplikować ze względu na pochodzenie etniczne, miałby prawo do pozwania firmy NASCAR.
Zobacz również:
Program stażowy NASCAR w zakresie różnorodności wydaje się częścią szerszej kampanii „Drive for Diversity”, która obejmuje również kursy mentorskie. Na przykład „Pit Crew Development Program”. Jest on opisywany jako „kompleksowe szkolenie dla aspirujących członków załogi wywodzących się z mniejszości etnicznych oraz kobiet”. Co ciekawe, podobnych programów jest więcej. Wszystkie kursy przewidują, że kandydaci kwalifikują się do nich tylko wtedy, gdy są kobietami lub członkami co najmniej jednej mniejszości etnicznej.
Pomimo wdrożenia wymogów rasowych dla kandydatów do programu, w ofertach pracy NASCAR przekonuje, że firma jest pracodawcą równych szans.
Dążymy do przyciągnięcia i zatrzymania najlepiej wykwalifikowanych osób. Wszyscy kandydaci będą brani pod uwagę przy zatrudnieniu bez względu na rasę
czytamy w ogłoszeniu o stażu
Jak na dłoni widać, że firma gubi się we własnym przekazie. Z jednej strony zapewnia, że każdy kandydat zostanie rozpatrzony pod kątem jego umiejętności. Równocześnie NASCAR nabór na staż prowadzony jest wśród osób o kolorze skóry innym niż biały.
NASCAR spotkał się w ostatnich latach z dezaprobatą za dość niefortunne decyzje. W sierpniu 2023 zawieszono kierowcę na czas nieokreślony za polubienie mema na Instagramie, który wyśmiewał śmierć George’a Floyda. Niektórzy wezwali nawet do bojkotu legendarnych wyścigów.
NASCAR nie jest jedyną firmą, która narzuciła wymagania dotyczące kariery, które wykluczają białych. Gigant branży technologicznej, korporacja Oracle zorganizowała dwa staże i stypendia, które wykluczyły białych i azjatyckich kandydatów ze względu na ich rasę, ujawnił niedawny raport „Daily Wire”. Inne znane przedsiębiorstwa, takie jak Best Buy, Liberty Mutual, US Bank i Bayer Pharmaceuticals, uczestniczyły w programach szkoleniowych organizowanych przez firmę McKinsey and Company wykluczających białych pracowników.
Podobnie postąpiła również spółka Voya Investment Management, która była gospodarzem programu Financial Services Diversity Scholars. Wymagał on od kandydatów na płatny staż „samookreślenia” jako mniejszości, aby wziąć w nim udział. Prokuratorzy generalni z 13 różnych stanów ostrzegli niedawno firmy, że będą musiały liczyć się z „poważnymi konsekwencjami prawnymi”. Jeśli zaangażują się w dyskryminację rasową.
Równość, o którą walczą Afroamerykanie, jest traktowana bardzo wybiórczo, ponieważ zakłada, że należy się ona wszystkim, ale nie białym. Dochodzi więc do sytuacji, w których biali nie mają zagwarantowanego takiego samego traktowania jak osoby z mniejszości. Biorąc to pod uwagę, nietrudno nie odnieść wrażenia, że batalia nie toczy się o sprawiedliwość i równe traktowanie. Gdyby tak było, to miejsca na kursach i w stażach byłyby przyznawane wyłącznie na podstawie kwalifikacji, a nie koloru skóry czy pochodzenia. Organizatorzy wyścigów NASCAR chcieli wyrównać szanse kandydatom, a w rzeczywistości zabronili udziału w swoim kursie białym tylko dlatego, że mają taki kolor skóry. Gdzie ta równość?
To może cię również zainteresować: