Nauka
Serce ma swój „mózg”. Naukowcy badają jego rolę i funkcje
20 grudnia 2024
Badania przeprowadzone wśród wolontariuszy w organizacjach charytatywnych wskazują, że bezinteresowna pomoc innym poprawia nastrój. Może to być skuteczna metoda walki z depresją — chorobą, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie.
Z ankiety przeprowadzonej wśród wolontariuszy dużych organizacji charytatywnych wynika, że większość z nich doświadcza poprawy samopoczucia w trakcie swojej pracy. Według badania, czterech na pięciu ochotników twierdzi, że pomaganie innym wpływa na nich pozytywnie.
Zobacz też:
Ankieta, zrealizowana wśród 28 494 wolontariuszy z 10 dużych organizacji charytatywnych, wykazała, że 80 proc. respondentów odczuwa poprawę samopoczucia, a 69 proc. czerpie korzyści z nabywania nowych umiejętności i wiedzy. Badanie wykazało również, że 89 proc. z nich czuje się swobodnie, mogąc wyrażać własne opinie podczas wolontariatu. Około 85 proc. badanych podkreśliło elastyczność w zakresie zaangażowania w wolontariat, a taki sam odsetek poleciłby swoją organizację jako doskonałe miejsce dla osób chcących nieść pomoc innym.
Chociaż ogólne wyniki są optymistyczne, to zauważono znaczące różnice między poszczególnymi organizacjami. Na przykład zdanie „czuję, że wolontariat poprawia moje samopoczucie” w jednej z nich potwierdziło 40 proc.badanych, a w innej ponad 90 proc.
Organizacje charytatywne, które udostępniły swoje dane anonimowo, to między innymi Citizens Advice, Girlguiding, National Trust, RNIB, Royal Voluntary Service, RSPCA, RSPB, Scouts, British Red Cross i Trussell Trust.
Wszystkie one należą do grupy „Shaping the Future with Volunteering”, zrzeszającej 31 organizacji wolontariackich. Pierwsza opublikowana analiza dotyczy organizacji, które przeprowadzały ankiety w ciągu 12 miesięcy do października 2023 roku. Kolejna próba planowana jest na nadchodzące lato, tak by później skonsolidować wyniki ankiet.
Mocny przekaz tych wspólnych wyników pokazuje, że wolontariat przynosi korzyści osobie pomagającej. Dlatego kampanie jak 'Big Help Out’, które kładą nacisk na wolontariat i prezentują dostępne możliwości, są tak ważne
– zaznaczyła Catherine Johnstone, dyrektor naczelna Royal Voluntary Service i współprzewodnicząca Shaping the Future with Volunteering.
Tina Lewis, dyrektor ds. zasobów ludzkich w National Trust, dodała:
Chcemy, by każdy wolontariusz miał pozytywne doświadczenia, dlatego co roku analizujemy opinie naszych wolontariuszy, aby zrozumieć, co funkcjonuje dobrze i jakie są pomysły na ulepszenia. Teraz, po raz pierwszy, możemy porównać opinie naszych ochotników z opiniami z innych organizacji charytatywnych i współpracować jako sieć, wymieniając się pomysłami, wzajemnie się wspierając. To doskonała okazja do współpracy i ulepszenia doświadczeń wolontariuszy
Wyniki ankiety sugerują, że bezinteresowna pomoc może poprawiać nastrój i samopoczucie, co wskazuje na celowość angażowania w nią osób zmagających się z depresją. Być może zamiast kosztownej i długotrwałej terapii, farmakologii, najlepszym sposobem na radzenie sobie z tą chorobą jest właśnie niesienie pomocy innym.
To może cię zainteresować: