Nauka
Niedobór snu? Weekendowe odsypianie zregeneruje organizm
06 września 2024
Badanie przeprowadzone wspólnie przez naukowców z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona oraz firmę ConsumerLab wykazało, że w ciemnej czekoladzie znajdują się metale ciężkie, takie jak ołów i kadm. To odkrycie stawia pytanie: czy czekolada jest zdrowa dla naszego organizmu?
Czekolada ma swoje wierne grono miłośników na całym świecie. Ten znany od tysięcy lat produkt jest nie tylko słodką przekąską, ale ma również pewne walory zdrowotne. Jednak czy czekolada jest zdrowa? Ciemna zawiera przeciwutleniacze, takie jak polifenole i flawonoidy, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie. Dzięki temu może chronić przed uszkodzeniami komórek, zmniejszając ryzyko chorób przewlekłych.
Jednak niedawne badania dowodzą, że czekolada ma także swoją „ciemną stronę” – dosłownie i w przenośni.
Większość ludzi nie ma pojęcia, jak często są wystawieni na działanie metali ciężkich zawartych w produktach spożywczych
– stwierdziła Leigh Frame, współautor badania.
Naukowcy uspokajają, że mimo obecności metali ciężkich w czekoladzie, nie należy całkowicie z niej rezygnować. Niektóre badania sugerują, że flawonoidy znajdujące się w ciemnej czekoladzie mogą obniżać ryzyko chorób serca. Jednak niewielkie ekspozycje na metale ciężkie mogą z czasem doprowadzić do wyższego poziomu ołowiu we krwi.
I to jest coś, czego wszyscy musimy być świadomi. Nie chciałbym, aby ktoś bał się czekolady. Dla mnie byłaby to najgorsza rzecz, jaka mogłaby wyniknąć z tego badania
– oznajmiła Frame.
Naukowcy piszą w opracowaniu badań, że ConsumerLab wybrał produkty kakaowe do testowania za pomocą ankiety wypełnianej przez respondentów na stronie internetowej. Firma zakupiła produkty i zapłaciła za ich przetestowanie w dwóch niezależnych laboratoriach. Naukowcy z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona przeanalizowali wyniki, nie znając nazw ani marek testowanych produktów.
43 proc. produktów zawierających kakao zawierało ilości ołowiu przekraczające maksymalny dopuszczalny poziom tego metalu ciężkiego w Kalifornii, wynoszący 0,5 mikrograma dziennie. 35 proc. produktów zawierało kadm w ilościach przekraczających kalifornijskie przepisy. 70 z 72 przebadanych produktów zawierało ołów w ilościach niższych niż poziom ustalony przez FDA (ang. Food and Drug Administration). Dla dzieci wynosi on 2,2 mikrograma dziennie.
W niektórych próbkach wykryto znacznie wyższe poziomy ołowiu i innych metali ciężkich. Jedna z badanych próbek zawierała 3,13 mikrograma ołowiu na porcję, co stanowi najwyższy poziom wykryty w badaniu.
Polecamy: Naukowcy przekonują: jedzcie lody, będziecie zdrowsi. Czy lody są zdrowe?
Ołów i kadm są toksycznymi metalami ciężkimi, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu ludzkiemu, szczególnie gdy są spożywane w jedzeniu. Ołów może uszkadzać układ nerwowy, prowadząc do obniżenia IQ, trudności w nauce, problemów z pamięcią i koncentracją oraz opóźnień w rozwoju u dzieci. U dorosłych może powodować problemy z pamięcią, koncentracją oraz zmiany w osobowości i zachowaniu. Ponadto wpływa na ciśnienie krwi, zwiększając ryzyko nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych. Może uszkadzać nerki i wpływać na płodność, powodując zmniejszenie liczby plemników i ich ruchliwości u mężczyzn oraz zaburzenia menstruacyjne u kobiet.
Kadm również jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia, wpływając na różne układy organizmu. Działając także na układ kostny, zwiększa ryzyko osteoporozy i złamań kości, co jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet po menopauzie. Ponadto może wpływać na zdrowie reprodukcyjne, prowadząc do zaburzeń płodności u obu płci. Ze względu na poważne zagrożenia zdrowotne związane z ołowiem i kadmem, ważne jest monitorowanie i minimalizowanie narażenia na te metale w żywności.
Metale ciężkie w czekoladzie są zagrożeniem dla dzieci, ale naukowcy uspokajają, że nie należy rezygnować z tego produktu. Dzieci i młodzież, które są najbardziej narażone na działanie tych metali, rzadko spożywają ciemną czekoladę.
Im ciemniejsza czekolada, tym więcej proszku kakaowego i potencjalnie większe ilości ołowiu, kadmu lub innych metali.
Polecamy: Zachwyt pozytywnie wpływa na mózg i wytrąca nas z rutyny