Downhill w mieście UNESCO

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Pedro Ferreira podczas zawodów Red Bull Valparaiso Cerro Abajo. Valpraraiso, Chile, luty 2019 r. (fot. Fabio Piva Red Bull Content Pool)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Zamiast górskich szczytów dachy domów, zamiast kilkudziesięciu freaków, którzy znają ten sport, pełne ulice ludzi. Tak wyglądają zawody miejskiego downhillu, ostatnie w malowniczym porcie w sercu Chile. Dla zwycięzcy miało to szczególne znaczenie

Portowe miasto u podnóża Andów, nad Oceanem Spokojnym, której zabytkowe dzielnice są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na tym tle zawodnicy MTB, wykonujący “dropy” między budynkami. Miejski downhill w takich okolicznościach wygląda na tyle zjawiskowo, że sport uznawany za niszowy, przestaje nim być. W końcu zawody organizuje Red Bull, który wie jak promować ekstremalne dyscypliny.

Pedro Ferreira w trakcie zawodów w Valparaiso, Chile, luty 2019 r. (fot. Fabio Piva Red Bull Content Pool)

Dla Valparaiso, drugiego co do wielkości miasta w Chile, zawody były ważną, miejską imprezą, ale nie tylko ze względu na imponujące wyczyny kolarzy. Chodziło też o występującego w nich Pedro Ferreirę, chillijczyka z pochodzenia. Efekt tłumu kibiców zadział. Wygrywając konkurs we własnym kraju, spełnił marzenie z dzieciństwa.

Pedro Ferreira, Valparaiso, Chile, luty 2019 r. (fot. Jean Louis de Heeckeren / Red Bull Content Pool)

“Wygrywałem zawody za granicą, ale w moim kraju jest zdecydowanie lepiej. Czułem wsparcie tłumu i przez cały czas słyszałem swoje imię. Jestem szczęśliwy i dumny, bo od dziecka marzyłem o wygraniu tego wyścigu ” – mówił po ukończeniu zawodów.

Trasa zawodów Red Bull Valparaiso Cerro Abajo w Valparaiso, Chile, luty 2019 r. (fot. Alfred Jurgen Westermeyer Red Bull Content Pool)

Tomáš Slavík, dwukrotny mistrz konkursu Red Bulla i lider eliminacji, tym samym nie obronił tytułu (nie mógł ukończyć ostatniego biegu po upadku w pierwszym kwartale toru). Ferreira ukończył wyścig z czasem 02: 50.084. Organizator podaje setne sekundy, bo to one zdecydowały o ostatecznym rozkładzie na podium.


Pedro Ferreira, Felipe Agurto i Johannes Fischbach na podium zawodów Red Bull Valparaiso Cerro Abajo w Valparaiso, Chile, luty 2019 r. (fot. Jean Louis de Heeckeren Red Bull Content Pool)

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES