Kenia wprowadzi do szkół naukę języka chińskiego

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Thomas Mukoya/REUTERS/East News
Przeczytanie artykułu zajmie około 2 minut

Język chiński staje się coraz popularniejszym przedmiotem w szkołach w Afryce. Zmiany w programach nauczania podyktowane są względami gospodarczymi, a konkretnie – inwestycjami realizowanymi przez Chiny w tej części świata


Uczniowie szkół podstawowych w Kenii od 2020 r. będą się uczyć języka chińskiego, a dokładnie jego najpopularniejszej, standardowej wersji – mandaryńskiego. Decyzja władz w Nairobi ma zacieśnić relacje z Chinami, które w ostatnich latach znacznie zwiększyły poziom inwestycji w państwach afrykańskich. „Wzrost znaczenia chińskiej gospodarki w skali świata jest tak duży, że Kenia dostrzega korzyści płynące z nauki języka mandaryńskiego” – przyznał Julius Jwan, dyrektor Kenijskiego Instytutu Nauczania (KICD).

Instytut opracował już projekt programu przewidującego, że lekcje chińskiego, początkowo, będą się odbywać w czterech placówkach. Kenia nie jest pierwszym afrykańskim krajem, który zdecydował się na taki krok. W 2014 r. decyzję o wprowadzeniu do szkół nauki języka chińskiego podjęły władze Republiki Południowej Afryki. Z kolei Uganda planuje wprowadzenie nauki tego języka do szkół ponadpodstawowych.

Kenia obecnie jest w trakcie wprowadzania nowego programu nauczania, który ma na celu zreformowanie systemu edukacji. Decyzję o wprowadzeniu lekcji chińskiego do szkół poprzedziły wizyty ekspertów od edukacji z Chin. Ustalono także, że najlepsi kenijscy absolwenci mogą liczyć na specjalne stypendia umożliwiające im studiowanie na uniwersytetach w Państwie Środka.

Wcześniej Chiny zdecydowały się udzielić rządowi Kenii pożyczki, która została przeznaczona na budowę połączenia kolejowego między Nairobi i Mombasą. Projekt realizowały chińskie firmy, które prowadzą prace także w innych krajach Afryki. Chińczycy w Kenii inwestują jednak nie tylko w  infrastrukturę – w 2005 r. utworzyli Instytut Konfucjusza na Uniwersytecie Nairobi. Jego misją jest promowanie nauki języka chińskiego oraz organizowanie wymiany wykładowców i studentów między Kenią i Chinami.

Ideą reformy kenijskiej edukacji jest zwiększenie potencjału absolwentów tamtejszych szkół na rynku pracy. W 2018 r. rząd opracował plan, który wprowadzał pilotażową wersję nowego programu nauczania dla przedszkoli. Następnym krokiem będzie kontynuacja tego programu w klasach pierwszych i drugich szkół podstawowych. Szkoły będą uczyły nie tylko mandaryńskiego, ale także arabskiego oraz francuskiego.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Mateusz Tomanek

Mateusz Tomanek

Specjalizuje się w tematyce stosunków międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii. Posiada doświadczenie radiowe, pasjonuje się tworzeniem muzyki.