Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przez 30 lat badali wpływ wysoce przetworzonej żywności na nasze zdrowie. Okazuje się, że jedzenie zawierające konserwanty i inne podobne substancje przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. W ekstremalnych przypadkach może także prowadzić do przyspieszonej śmierci.
Ultraprzetworzona żywność to taka, która zawiera składniki nigdy lub rzadko używane w kuchni. To różnego rodzaju dodatki, których funkcją jest sprawienie, aby produkt końcowy był smaczniejszy lub bardziej atrakcyjny.
Polecamy: Klimatarianizm. Czy dieta może ocalić planetę?
Elementy znajdujące się w takich produktach jak napoje gazowane, chipsy, zupy instant, nuggetsy i lody mogą zawierać środki konserwujące, chroniące przed pleśnią lub bakteriami, sztuczne barwniki, emulgatory zapobiegające rozwarstwianiu oraz dodane lub zmienione cukier, sól i tłuszcze.
W badaniu przeanalizowano dane od ponad 100 000 pracowników służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych, którzy nie chorowali na raka, choroby sercowo-naczyniowe lub cukrzycę. W latach 1986-2018 uczestnicy co dwa lata przekazywali informacje na temat swojego stanu zdrowia i nawyków związanych ze stylem życia. Co cztery lata wypełniali również szczegółowy kwestionariusz żywieniowy.
Według badania opublikowanego w czasopiśmie „The BMJ”, grupa spożywająca najmniej przetworzoną żywność zjadała średnio około trzech niezdrowych porcji dziennie. Natomiast osoby spożywające artykuły spożywcze najbardziej przetworzone zjadały średnio siedem porcji. Dane wykazały, że ci, którzy jedli najwięcej, mieli o 4 o proc. wyższe ryzyko zgonu, w tym o 9 proc. wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób neurodegeneracyjnych.
Polecamy: Jadalne mikroczipy w parmezanie metodą walki z podrabianą żywnością
Dr Mingyang Song z Uniwersytetu Harvarda określił tę korelację jako „umiarkowaną” i zauważył, że związek ten nie był równie silny w przypadku wszystkich rodzajów ultraprzetworzonej żywności.
Pozytywny związek dotyczy kilku podgrup, w tym przetworzonego mięsa i słodzonych cukrem napojów
– podkreślił.
Naukowcy już wcześniej badali wpływ przetworzonej żywności na zdrowie człowieka. Jednak badacze z Harvardu zrobili coś, czego nie dokonał nikt wcześniej: wyodrębnili różne podgrupy żywieniowe w kategorii ultraprzetworzonego jedzenia.
Polecamy: Podatek od mięsa sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi? Jest alternatywa
Song powiedział, że całkowita rezygnacja z ultraprzetworzonej żywności nie jest konieczna, ponieważ jest to zróżnicowana kategoria.
Zboża, pieczywo pełnoziarniste, są również uważane za żywność przetworzoną, ale zawierają różne korzystne składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i minerały. Z drugiej strony uważam, że ludzie powinni starać się unikać lub ograniczać spożycie produktów spożywczych, takich jak przetworzone mięso oraz sztucznie słodzone napoje
– zaznaczył naukowiec.
Istnieje również wiele pytań, na które należy odpowiedzieć, jeśli chodzi o żywność ultraprzetworzoną.
Po pierwsze, ostatnie badanie jest wiarygodne ze względu na czas jego trwania, ale jest to badanie obserwacyjne. Oznacza to, że chociaż naukowcy mogą zaobserwować występującą korelację, nie mogą stwierdzić, że żywność była bezpośrednią przyczyną zgonów
– powiedział dr Peter Wilde, pracownik Quadram Institute Bioscience w Wielkiej Brytanii.
Naukowcy muszą również dokładniej przyjrzeć się składnikom żywności, które mogą mieć wpływ na zdrowie, niezależnie od tego, czy są to dodatki do jedzenia, emulgatory czy aromaty. Tylko w ten sposób będą mogli doradzać rządom i instytucjom, jak regulować przetwarzanie artykułów spożywczych.
Polecamy: Specjalny urząd ma zmienić zachowanie mężczyzn. Kontrowersyjny pomysł w Australii
Naukowcy odkryli również, że najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko śmierci jest jakość ogólnej diety danej osoby.
Jeśli ludzie utrzymują ogólnie zdrową dietę, nie sądzę, aby musieli się obawiać o swoje zdrowie. Ogólny wzorzec żywieniowy jest nadal dominującym czynnikiem determinującym wyniki zdrowotne
– dodał Song.
Wilde przypomniał, że ważne jest również, aby pamiętać, że żywność musi być spożywana w równowadze. Sok owocowy zawiera korzystne witaminy, minerały i przeciwutleniacze, gdy jest spożywany z umiarem, ale zbyt duża jego ilość zawiera wysoki poziom cukru, który może zniwelować te korzyści.
To nie jest czarno-białe. Konkretna żywność nie jest ani dobra, ani zła, ale zawiera elementy obu, a równowaga między nimi może zależeć od tego, ile jesz
– podsumował Song.
Polecamy: Groźba głodu. ONZ apeluje: produkcja i konsumpcja żywności do poprawy
Polecamy: Zjedzenie niezdrowego śniadania dla organizmu jest jak niezjedzenie go wcale
Polecamy: Czy maszyna może zniewolić człowieka? Profesor Tadeusiewicz nie pozostawia złudzeń