Poprzedni
Następny

Niepewna przyszłość Etiopii

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Etiopczycy świętują powrót do kraju, po 11 latach wygnania, Berhanu Negi, przywódcy zbrojnego ruchu Ginbot 7, Addis Abeba, 9 września 2018 r. (YONAS TADESSE / AFP)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut

leftwardly Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. „Premier Etiopii, chcąc zerwać z autorytaryzmem, wypuścił dżina z butelki. Pewnie niebawem dojdzie do ograniczenia wolności, by dawkować ją w bardziej kontrolowany sposób” – ostrzegał dr Jędrzej Czerep

W najnowszym numerze magazynu „Holistic.news” znajdziecie wywiad Zbigniewa Rokity z dr Jędrzejem Czerepem – „Afryka czeka na wiosnę ludów”. Ekspert dużo uwagi poświęca w nim dynamicznie zmieniającej się sytuacji w Etiopii i temu, czego dokonał nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla premier Abiy Ahmed Ali.

Jędrzej Czerep tłumaczy, z czego wynikają problemy Afryki Subsaharyjskiej z demokracją (według ubiegłorocznego raportu Freedom House tylko 12 proc. mieszkańców regionu żyje w krajach demokratycznych), jakie piętno na tym terenie odcisną zmiany klimatyczne oraz co może zmienić utworzona niedawno – największa na świecie – panafrykańska strefa wolnego handlu.

W rozmowie padają gorzkie słowa.

deceivably Zbigniew rencontre libertine valencienne Rokita: Rozumiem, że kraje zachodnie stają przed dylematem. Z jednej strony mówią, że chcą w Afryce demokracji, a z drugiej rozumieją, że może być ona niebezpieczna i doprowadzić do wzmocnienia dżihadystów czy intensyfikacji migracji na północ.

site de rencontre simple et facile Jędrzej Czerep: Chłodna analiza pokazuje jedno: Europa jest skazana na porzucenie ideałów i przyjęcie twardej linii „stabilność ponad wszystko”. Tego wymagają też wyborcy.

Z.R.: Nawet za cenę popierania dyktatorów.

J.C.: Tak.

Ekspert – co dziś szczególnie istotne – dużo uwagi poświęca dynamicznie zmieniającej się sytuacji w jednym z kluczowych państw Afryki Subsaharyjskiej – Etiopii.

Z.R.: Pytałem pana o to, dlaczego w Afryce tak często łamie się prawa człowieka. Trudnością najpewniej jest też mozaika etniczna i wyznaniowa. Wojciech Jagielski powiedział kiedyś w rozmowie z „Kulturą Liberalną”: „Współczesne partie europejskie i amerykańskie rywalizują o głosy wyborców, oferując im mniej lub bardziej konkretne rozwiązania systemowe – na globalnym Południu najczęściej walczy się o dominację danej grupy etnicznej czy religijnej”. Systemy autorytarne często ograniczają te konflikty, jak w Rwandzie. W tym kontekście spytam prowokacyjnie – jakie niebezpieczeństwa mogłaby nieść za sobą demokratyzacja Afryki?

J.C.: Uzupełniłbym tę listę trudności o ograniczone zasoby, o które walczy wąska elita. Czy więcej wolności mogłoby więc zintensyfikować konflikty? Można dziś to obserwować w Etiopii. System polityczny tego kraju od początku ubiegłego roku szybko się otwiera, wcześniej był jednym z najbardziej zamkniętych reżimów globu. Premier Abiy Ahmed Ali, którego do władzy wyniosły masowe protesty, zdecydował się pójść ryzykowną drogą na skróty. Zaprosił do współtworzenia systemu i debaty wszystkie ugrupowania opozycyjne, nawet zbrojne.

I tak się stało. Do kraju wróciły organizacje do niedawno uważane za terrorystyczne, jak Front Wyzwolenia Oromo. Z więzień wyszły tysiące więźniów politycznych, ale też etnonacjonalistyczni ekstremiści. W ciągu ostatniego roku debata poszła tam w niebezpiecznym kierunku. W całym kraju ton zaczęły nadawać jej właśnie ugrupowania etnonacjonalistyczne.

Dziś przyszłość państwa stoi pod znakiem zapytania, gdyż przedstawiciele poszczególnych grup etnicznych stracili z pola widzenia Etiopię jako wartość samą w sobie, zanika znajomość języka amharskiego, czyli wspólnego lingua franca. Premier, chcąc zerwać z autorytaryzmem, wypuścił dżina z butelki. Pewnie niebawem dojdzie do ograniczenia wolności, by dawkować ją w bardziej kontrolowany sposób.

Całą rozmowę znajdziecie w najnowszym numerze magazynu „Holistic.news”.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES