Humanizm
Pragnienie, tęsknota, niepokój. Sztuka potrzebuje ognia
29 grudnia 2024
Jak rodzi się nasze „ja”? Dlaczego trzeba uważać na to, jakie komunikaty przekazujemy naszym dzieciom? Od czego zależy poczucie własnej wartości? To istotne pytania, które powinny towarzyszyć naszej refleksji nad człowiekiem i staraniom o wykształcenie zdrowej psychiki – własnej i innych.
Poczucie własnej wartości jest ważnym elementem życia i psychiki każdego człowieka. Już David Hume w XVIII wieku w Badaniach dotyczących zasad moralności zauważał:
Pewna ilość wielkodusznej dumy i poczucia wartości własnej tak jest niezbędna, że ich brak
sprawia wrażenie tak samo przykre, jak brak nosa czy jakiegoś innego istotnego elementu
twarzy lub ciała.
Rozważania Hume’a i innych filozofów zostały w późniejszych wiekach wsparte pracą psychologów i innych specjalistów, dla których zagadnienie to stało się ważnym elementem pracy z pacjentami.
Czynniki kształtujące nasze „ja”, naszą samoocenę, a także jej przemożny wpływ na nasze życiowe decyzje stały się tematem wystąpienia psychoterapeuty Krzysztofa Zaniewskiego na konferencji Holistic Talk.
Obejrzyj całe wystąpienie Krzysztofa Zaniewskiego na naszej konferencji:
Samoocena może być wysoka, może być niska. W zasadzie to nigdy nie jest wmurowana na zawsze. […] Pocieszające jest to – albo nie – że jest ona płynna, w zależności od tego, czy odnieśliśmy w danym momencie sukces, czy porażkę. A może odnieśliśmy sukces, ale postrzegamy to jako porażkę
– mówi Zaniewski.
Ukształtowana nieprawidłowo w dzieciństwie samoocena oraz zniekształcone postrzeganie rzeczywistości, własnych kompetencji i możliwości negatywnie odbijają się na naszym dorosłym życiu. Najważniejszym środkiem, który pozostaje do dyspozycji nas samych, naszych bliskich, a także psychoterapuety, który pomaga pacjentowi wydostać się z pułapki czarnowidztwa, jest Prawda:
Przedstawienie faktów takimi, jakie są, a więc ukazanie prawdy, może pomóc pacjentowi spojrzeć na całą sytuację z szerszej perspektywy, a tym samym zmienić jego czarną wizję na bardziej adaptacyjny osąd
– pisze Zaniewski na łamach Holistic News w tekście „Prawda, mózg i psychoterapia. Jak zdefiniować prawdę w świecie metafizycznym?”.
Polecamy: Prawda, mózg i psychoterapia. Jak zdefiniować prawdę w świecie metafizycznym?
Realny obraz samego siebie (ukształtowany także dzięki pozytywnym wzmocnieniom osób, które towarzyszą nam na różnych etapach naszego życia) to nie tylko fundament zdrowej psychiki. To także niezbędny warunek określenia realnych celów w życiu, a tym samym skutecznego realizowania własnego potencjału i odnajdywania satysfakcji każdego dnia, bez względu na przeciwności.
Polecamy: Archeolodzy znajdują dobrze zachowane ludzkie mózgi. Jaka jest tajemnica długowieczności mózgu?