Powstała największa farma słoneczna na świecie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
GETTY IMAGES
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Spółka Emirates Water and Electricity Company ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (EWEC) ogłosiła, że elektrownia Noor Abu Dhabi rozpoczyna komercyjną działalność

Elektrownia solarna Noor Abu Dhabi w mieście Sweihan powstała dzięki współpracy firm z Japonii, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest w stanie wyprodukować 1,177 MW energii elektrycznej, która zostanie dostarczona do 90 tys. odbiorców.

Wyprodukowany przez elektrownię prąd zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 1 mln ton sześciennych rocznie. Stawia to Zjednoczone Emiraty Arabskie w czołówce krajów walczących z emisją dwutlenku węgla i wypełniających założenia przyjętego w 2015 r. porozumienia paryskiego.

Kooperacja kilku firm

W 2017 r. przetarg na budowę solarnej farmy wygrała indyjska firma Sterling and Wilson. Głównym wykonawcą została japońska korporacja Marubeni. Na elektrownię składa się 3,2 mln paneli fotowoltaicznych dostarczonych przez chińskie konsorcjum Jinko Solar. Zajmują one łączną powierzchnię 8 km kw.

Budowa Noor Abu Dhabi to pierwszy krok ku realizacji ogłoszonego w 2017 r. szerokiego planu, który zakłada, że do 2050 r. 50 proc. energii elektrycznej produkowanej w kraju będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie z takich źródeł w Emiratach pochodzi 25 proc. energii.

„Noor Abu Dhabi będzie produkowała energię odnawialną, co pozwoli na lepsze wykorzystanie naszych naturalnych źródeł. Fakt, że projekt na tak wielką skalę został ukończony w terminie i nie przekroczył zakładanego budżetu, pokazuje, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są w stanie tworzyć światowej klasy rozwiązania w produkcji energii elektrycznej” – powiedział Othman Jumaa Al Ali, dyrektor generalny spółki EWEC.

Ważny międzynarodowy partner

Jak zaznacza Al Ali, prąd wyprodukowany w nowo powstałej elektrowni solarnej jest także rekordowo tani. Jedna kilowatogodzina energii elektrycznej wyprodukowanej przez Noor Abu Dhabi kosztuje 8,888 filsów, co odpowiada 2,4 centa.

Jak zauważył portal Gulftoday, budowa nowej elektrowni fotowoltaicznej pokazuje, że Emiraty coraz bardziej otwierają się na inwestycje zagranicznego kapitału. Według przewodniczącego Departamentu Energii Abu Zabi Awaidha Al Marara, uruchomienie nowej elektrowni pozwoliło Zjednoczonym Emiratom Arabskim stać się ważnym międzynarodowym partnerem w walce z emisją dwutlenku węgla do atmosfery.

Inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest wyjątkowo opłacalne ze względu na duże nasłonecznienie. To kolejny krok władz tego kraju służący zmianie struktury gospodarki w ramach planu zakładającego uniezależnienie się od produkcji ropy do 2030 r.

Źródła: Forbes, pv.tech.org, GulfToday, Aviation Week

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Zobacz również

IN THE ARTICLES