Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Według nowego raportu opublikowanego przez Expedia prawie dwóch na trzech pracowników na całym świecie odczuwa złe samopoczucie z powodu brak urlopu. Zestawienie pokazuje jednak, że poczucie to jest najwyższe wśród osób, które biorą najwięcej dni wolnych. Około 84 proc. Niemców i 69 proc. Francuzów stwierdziło, że czuje, iż nie ma wystarczająco dużo czasu wolnego. Dzieje się tak, mimo że respondenci z obu krajów biorą najwięcej dni urlopu – odpowiednio 27 i 29 dni w badaniu.
Badanie przeprowadzono na ponad 11 500 pracownikach. Wykazało ono, że Amerykanie biorą najmniej czasu wolnego w roku (11 dni), tuż za nimi są Japończycy (12 dni), a jednak tylko 53 proc. z nich stwierdziło, że czuje się pozbawionymi wakacji.
Doroczny raport Expedii pokazuje, że wskaźniki poczucia braku wakacji spadły w wielu częściach świata. Natomiast odczucie to jest najwyższe od 11 lat w Stanach Zjednoczonych. Sprawozdanie Expedii wskazuje, że poczucie braku urlopu nie ma wiele wspólnego z faktycznym czasem wolnym, a więcej z kulturowymi obyczajami związanymi z pracą.
Francuzi w przeważającej większości postrzegają czas wolny jako podstawowe, fundamentalne prawo. Amerykanie wydają się traktować to jako przyjemność wywołującą poczucie winy. Dlatego też przeciętnemu francuskiemu pracownikowi nawet miesiąc nie wydaje się być wystarczającą ilością czasu na odpoczynek
– powiedziała Christie Hudson, szefowa public relations Expedii w Stanach Zjednoczonych.
Z kolei 42 proc. Niemców stwierdziło, że ich pracodawcy wspierają ich w korzystaniu z urlopu. Jest to najniższy wskaźnik spośród wszystkich krajów Starego Kontynentu.
Może to przyczynić się do poczucia winy. To z kolei może prowadzić do sytuacji, w której pracownik nie potrafi się wyciszyć i odpocząć w czasie wakacji. Deprywacja wakacji może wynikać z poczucia niemożności wykorzystania przyznanych dni wolnych
– dodała Hudson.
Według statystyk przeciętny pracownik w Polsce wykorzystuje większość przysługujących mu dni wolnych. Badania wskazują, że Polacy cenią sobie czas wolny. W praktyce wiele osób stara się wykorzystywać pełny wymiar przysługującego im urlopu. Dane pokazują, że średnia liczba dni urlopowych faktycznie wykorzystywanych przez polskich pracowników wynosi około 19 dni rocznie.
Większość pracowników wskazała, że czują się pozbawieni wakacji. Natomiast respondenci z prawie każdej lokalizacji przyznali, że część ich urlopu przepadła.
Mieszkańcy Hongkongu skrupulatnie planowali swoje urlopy. Jak wynika z raportu, nie chcieli, żeby choć jeden dzień pozostał niewykorzystany. Co ciekawe, była to jedyna lokalizacja, w której pracownicy stwierdzili, że planują wziąć więcej wolnego, niż im przysługuje.
W 2024 r. 15 proc. mieszkańców Hongkongu planuje wziąć 31 dni urlopu, przekraczając przysługujące im średnio 25,5 dnia
– powiedziała Hudson.
80 proc. osób w Hongkongu uważa, że ich pracodawcy wspierają korzystanie z urlopu, co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie. Mieszkańcy Singapuru również starannie planują swój czas wolny. Podobnie jak Polacy średnio biorą 19 dni wolnych w ciągu roku. Pracownicy w Japonii nie są tak skoncentrowani na wykorzystywaniu swoich dni wolnych. Respondenci w tym kraju wykorzystali średnio 12 z 19 dni im przysługujących.
Polecamy: Mieszanka napięcia, oczekiwań i emocji. Czy umiemy wypoczywać?
Japońscy respondenci zgłosili, że odczuwają najniższy poziom niedostatku wakacji, mimo że biorą tylko 12 dni urlopu rocznie. Raport sugeruje, że może to mieć związek z tym, jak Japończycy planują i spędzają swoje dni wolne.
Według Expedii prawie jeden na trzech pracowników w Japonii bierze dzień wolny co miesiąc. W USA takich osób jest zaledwie 5 proc. Według raportu wiele osób planuje krótkie urlopy w okolicach świąt, aby umożliwić szybkie, ale częste przerwy od rutyny. Francuzi również stosują podobną strategię, rozkładając swoje dni na cały rok. Z drugiej strony, Amerykanie mają tendencję do oszczędzania czasu wolnego na dużą coroczną podróż.
Zrezygnowanie z dużej corocznej podróży może być oszczędnością czasu, pieniędzy dla podróżnych z USA
– czytamy w raporcie.
Wśród Amerykanów, którzy pozostawili część swojego urlopu, ponad połowa wskazała, że stało się tak, ponieważ „życie jest zbyt absorbujące, aby planować lub wyjeżdżać na wakacje”.
Polecamy: Kultura czasu wolnego. Dlaczego balans między pracą a rekreacją jest tak ważny