Poprzedni
Następny

Muzyk rządzi stolicą. Czego możemy nauczyć się od Bratysławy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Wschód słońca nad Bratysławą (EAST NEWS)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut conocer gente soltera en iznalloz Bratysława na razie chodzi bez butów – uważa popularny urbanista Peter Gero. Teraz ma się to zmienić. Nowy prezydent miasta chce zmienić słowacką stolicę w metropolię przyjazną dla mieszkańców

To dobry czas dla Słowaków. Wielu Europejczyków z zazdrością spogląda w ich kierunku po zwycięstwie Zuzany Čaputovej w wyborach prezydenckich. Teraz specjaliści od zarządzania miastem z uwagą patrzą na działania nowego prezydenta Bratysławy Matúša Vallo, który – podobnie jak Čaputová – wywodzi się z tego samego, liberalno-lewicowego ugrupowania Progresywna Słowacja.

Amherst Center Muzyk na czele słowackiej stolicy

41-letni architekt, muzyk i miejski aktywista na prezydenta słowackiej stolicy został wybrany w listopadzie 2018 r. Od razu przystąpił do realizacji najważniejszych obietnic wyborczych. Wśród pierwszych znalazło się powołanie Metropolitalnego Instytutu Bratysława. Decyzję o jego powstaniu w lutym 2019 r. przegłosowali bratysławscy radni, a z początkiem kwietnia miejski think tank rozpoczął działanie.

Instytut ma docelowo zatrudnić 50 specjalistów, z czego 30 to dotychczasowi pracownicy bratysławskiego magistratu, do których dołączyć mają nowi specjaliści ds. miasta. W jego ramach będzie działał także miejski architekt. Na szkolenie i materialno-techniczne zabezpieczenie nowo przyjętych pracowników w budżecie zagospodarowano w pierwszym roku ponad 500 tys. euro (ok. 2,15 mln zł).

Radni zdecydowali, że na początku nową instytucją pokieruje miejska aktywistka Zuzana Stanová. W ciągu pół roku instytucja wybierze swojego dyrektora. Obecnie Metropolitalny Instytut Bratysława jest w fazie organizacyjnej, na którą zarezerwowano prawie 1,5 mln euro (ok. 6,45 mln zł).

callosa de segura sitio de citas Nowa instytucja zmieni oblicze Bratysławy?

Instytut będzie odpowiadał za strategiczny rozwój i planowanie miasta. Peter Gero –popularny urbanista, który przed laty wyemigrował z Czechosłowacji do Niemiec, gdzie kojarzony jest z sukcesem hamburskiej dzielnicy HafenCity. Jego zdaniem powołanie instytucji odpowiedzialnej za kierunki rozwoju Bratysławy to absolutna konieczność.

„Kiedy przychodzisz do sklepu obuwniczego, nie prosisz po prostu o nową parę butów. Masz wyobrażenie, czy chcesz kozaki, czy np. półbuty. A do tej pory Bratysława tego nie miała” – uważa.

Nowy prezydent Bratysławy tłumaczy, że działanie instytutu ma powstrzymać chaotyczną zabudowę miasta. Matúš Vallo wylicza, czym MIB ma zająć się jeszcze w tym roku. Do jego zadań będzie należeć m.in. opracowanie wymogów konkursów architektonicznych dla centralnego w Bratysławie placu Słowackiego Powstania Narodowego czy zasad renowacji zniszczonego miejskiego kąpieliska Grössling. A to dopiero początek.

hospital tunal citas por internet Potrzeby mieszkańców kontra interesy deweloperów

Matúš Vallo mieszkał w Rzymie i Londynie. W latach 2010-2011 w ramach Programu Fulbrighta prowadził badania na temat miasta na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Pracował w londyńskim biurze architektonicznym. Opowiada, że mógłby mieszkać i z powodzeniem pracować na całym świecie. Jednak wrócił do rodzinnej Bratysławy. Przed wyborami tłumaczył, że chce żyć w Bratysławie bez kompromisów, tak jak doświadczył tego w innych dobrze funkcjonujących miastach.

Z tego powodu postanowił ubiegać się o fotel prezydenta miasta. Przed zeszłorocznymi jesiennymi wyborami Matúš Vallo do współpracy zaprosił niemal 80 miejskich ekspertów, z którymi opracował „Plan Bratysława”. Porwali mieszkańców wizją otwartego miasta, w którym najważniejsze są potrzeby mieszkańców, a nie interesy deweloperów.

„Nie chcę, by odwiedziny u mamy zabierały mi dwa dni”

Zdaniem Matúša Vallo Bratysława to świetne miejsce do życia. „Zagranicą doceniłem geograficzne położenie Bratysławy, rozmiar, niespieszne tempo miasta. To pierwsza przyczyna. Druga – Bratysława jest wyjątkowym miejscem. Tutaj żyje moja rodzina” – podkreśla Vallo.

„Nie chcę godzić się na to, że w zamian za życie w fajnym europejskim mieście, do mamy w odwiedziny muszę jechać dwa dni. Chcę móc odwiedzić moich rodziców za 10 minut. Jestem dumnym Słowakiem, tutaj się urodziłem, lubię to miasto, ale chcę je zmienić” – dodaje.

Idea powstania Metropolitalnego Instytutu Bratysława narodziła się w głowie przyszłego prezydenta miasta, gdy ten gościł w podobnej instytucji w Pradze. Podobne think tanki mają także m.in. Bruksela, Amsterdam czy Paryż.

Źródło: Dennik N

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES