Niepełnosprawni sterujący robotami. Nowa szansa na rynku pracy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Sparaliżowana kobieta sterująca robotem za pośrednictwem ruchu gałek ocznych w trakcie eksperymentu firmy Ory Lab (EAST NEWS)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut W Japonii przeprowadzono eksperyment, który w przyszłości może przyczynić się do głębokiej zmiany na rynku pracy

Roboty asystujące przy operacjach to jeden z wynalazków, które zrewolucjonizowały współczesną medycynę. Ciekawy projekt z udziałem robotów rozwija także firma Ory Lab z Tokio. Eksperyment, który przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku, związany jest jednak nie z kwestiami medycznymi, lecz z szansami osób niepełnosprawnych na rynku pracy.  

W restauracji  „Dawn ver.β” w stolicy Japonii, do pracy – w charakterze kelnerów – zatrudniono pięć robotów. Ruchami mierzących 1,2 m wysokości maszyn, w sposób zdalny, sterowały osoby cierpiące na urazy kręgosłupa lub stwardnienie zanikowe boczne. Każdy z robotów, dzięki specjalnym czujnikom, reagował na ruchy gałek ocznych dziesięciu sparaliżowanych kontrolerów. „Mechaniczni kelnerzy” serwowali potrawy i wchodzili w werbalne interakcje z klientami restauracji.

Nowy sposób na walkę z wykluczeniem społecznym?

Wyniki trwającego dwa tygodnie eksperymentu dają nadzieję na stopniową poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Operatorom robotów za każdą godzinę pracy płacono 1000 jenów, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi minimalne, godzinowe wynagrodzenie w Japonii.

Roboty – kelnerzy biorące udział w eksperymentalnym programie w restauracji „Dawn ver.β” (EAST NEWS)

„Chcę stworzyć świat, gdzie ludzie, którzy nie są w stanie poruszać swoim ciałem, mogą pracować” – zadeklarował dyrektor generalny Ory Lab Kentaro Yoshifuji. Prace nad rozwojem podobnych technologii prowadzone są także w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy z  Uniwersytetu Stanforda przetestowali już wstępnie interfejs mózg-komputer (BrainGate), który – za pośrednictwem implantu – przekłada aktywność mózgu użytkownika na polecenia zrozumiałe dla komputera.

Niewykluczone, że także ten pomysł przyczyni się kiedyś do zwiększenia szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Największą wartością tego typu projektów jest ich wymiar społeczny, który w konkretny sposób może pomóc w walce ze zjawiskiem wykluczenia osób niepełnosprawnych.

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES