Plaże pełne śmieci. Gdzie jest najgorzej?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
AGE / EAST NEWS
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) opublikował raport, w którym wskazał najbardziej zanieczyszczone plastikiem regiony Morza Śródziemnego

Według raportu organizacji co roku do Morza Śródziemnego dostaje się 570 tys. ton plastiku. Giuseppe Di Carlo, dyrektor Inicjatywy Śródziemnomorskiej działającej przy WWF, ostrzega, że jeśli nie zostaną podjęte działania na rzecz ograniczenia zużycia plastiku, jego ilość w tym akwenie, w ciągu najbliższych 30 lat, wzrośnie aż czterokrotnie.

Ponad 30 kg plastiku na kilometr wybrzeża

Najbardziej zanieczyszczonym punktem jest wybrzeże w południowo-wschodniej Turcji, gdzie na jeden kilometr przypada średnio 31,3 kg plastikowych odpadów. Kolejne miejsca w rankingu zajmują m.in. Barcelona – 26,1 kg odpadów, Tel Awiw – 21 kg czy Walencja – 12,9 kg. Według raportu najbardziej zanieczyszczonym przez plastik krajem śródziemnomorskim jest Egipt. Zaraz za nim plasuje się Turcja, a następnie Włochy, które jednocześnie są krajem o najwyższym na świecie spożyciu butelkowanej wody.

WWF wskazuje także na konkretne straty finansowe, spowodowane ogromną ilością odpadów. Organizacja szacuje, że z powodu zanieczyszczenia plastikiem przemysł turystyczny w regionie śródziemnomorskim notuje co roku 268 mln euro straty. W miesiącach letnich ilość śmieci zwiększa się o ok. 30 proc., a zebranie 1 tony odpadów kosztuje średnio 1,3 tys. euro. W wielu przypadkach lokalne władze nie są w stanie poradzić sobie z tak dużym dodatkowym obciążeniem, tak więc koszty zbierania odpadów przerzucają na prywatny sektor turystyczny.

WWF wzywa do całkowitego recyklingu

Jako główną przyczynę problemu WWF wskazała na duże zużycie plastiku zarówno przez lokalnych mieszkańców, jak i turystów oraz niewydolne systemy gospodarki odpadami. W raporcie wypunktowano także, że 20 proc. całego plastiku w Morzu Śródziemnym to odpady pochodzące z handlu morskiego i rybołówstwa.

Pozostawiony w wodach sprzęt rybacki potęguje zjawisko tzw. ghost fishing. W sieci i liny, które nie są już używane, wpadają zwierzęta morskie, przede wszystkim ptaki morskie, które stanowią aż 35 proc. wszystkich poranionych lub zdechłych w ten sposób zwierząt.

WWF w rekomendacjach zaleca całkowity recykling plastikowych odpadów albo ich ponowne użycie. Organizacja wzywa także do wycofania jednorazowych produktów wykonanych z plastiku, dzięki czemu – do roku 2030 – wyeliminowane całkowicie miałyby zostać plastikowe odpady zaśmiecające śródziemnomorskie plaże.

Źródła: BBC, WWF

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES