Poprzedni
Następny

Powrót na Księżyc. NASA szykuje już sprzęt

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
FERRARI PRESS / EAST NEWS
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Amerykańska agencja kosmiczna NASA wybrała trzy prywatne firmy, które dostarczą technologie do programu Artemis. Ma on pozwolić na ponowne lądowanie ludzi na Księżycu

Lądowniki, które powstaną w ramach programu Komercyjnych Lądowników Księżycowych (CLPS), dostarczą na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi instrumenty badawcze NASA. Dzięki nim możliwe będzie przeprowadzenie serii badań naukowych. Program powrotu na Księżyc zakłada wysłanie misji załogowej do 2024 roku.

NASA wyśle specjalistyczny sprzęt na Księżyc

Firmy zostały wybrane spośród dziewięciu wytypowanych w listopadzie 2018 roku. „To wielki krok dla realizacji programu Artemis. Dzięki niemu już w przyszłym roku nasza technologia znajdzie się na powierzchni Księżyca” – powiedział szef NASA Jim Birdenstine.

Agencja za trzy miesiące wybierze także instrumenty, które znajdą się na pokładach lądowników. Wśród nich znajdzie się m.in. urządzenie pozwalające precyzyjnie określić miejsce lądowania i zmierzyć poziom radiacji.

Pierwszy lądownik, który wyprodukuje firma Orbit Beyond of Edison, w sierpniu 2020 roku dostarczy cztery instrumenty w okolice Mare Imbrium (łac. Morze Deszczów). Drugi pojazd tego typu, który opracuje firma Intuitive Machines z Houston, przetransportuje pięć urządzeń badawczych do Oceanus Procellarum (łac. Ocean Burz).  Z kolei sprzęt firmy Astrobotic wyląduje w okolicy Lacus Mortis (łac. Jezioro Śmierci) w lipcu 2021 roku.

Wstęp do misji na Marsa?

Jak zaznaczają przedstawiciele NASA, planowane misje lądowników to wstęp do wysłania na Księżyc kolejnych misji załogowych oraz początek zakrojonej na szeroką skalę współpracy agencji z sektorem prywatnym.

„To, czego możemy dowiedzieć się badając Księżyc, zmieni nie tylko nasze postrzeganie wszechświata, ale także pozwoli nam przygotować się na kolejne misje, być może także na Marsa” – podkreślił dyrektor misji naukowej NASA Thomas Zurbuchen.

Warto zaznaczyć, że przygotowania do programu załogowych lotów kosmicznych na Księżyc – Apollo – trwały kilka lat i obejmowały liczne testy silników, rakiet i osłon.

Program Artemis będzie realizowany w dwóch fazach. W trakcie pierwszej – do 2024 roku – na Księżycu mają wylądować astronauci. W trakcie drugiej fazy – do 2028 roku – mają zostać opracowane narzędzia, dzięki którym człowiek będzie mógł przebywać na Srebrnym Globie przez dłuższy okres czasu.

Źródła: NASA, spacenews.com

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES