Poprzedni
Następny

Wzrost napięcia w Kaszmirze. Indie zmieniły status regionu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Nerwową atmosferę w związku z „zagrożeniem terrorystycznym” w Śrinagar da się zauważyć zwłaszcza w okolicach stacji benzynowej. Kaszmir, 3 sierpnia 2019 r. (FAISAL KHAN / NURPHOTO / GETTY IMAGES)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 3 minut

Prezydent Indii na wniosek rządu uchylił część konstytucji, która gwarantowała specjalny status indyjskiej części Kaszmiru. Była premier stanu Mehbooba Mufti ostrzegała na Twitterze, że taki ruch postawi Indie w roli okupanta tego terytorium

Ostatnie działania indyjskiego rządu, powołującego się na „zagrożenie terroryzmem”, wywołały obawy wśród mieszkańców indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. W regionie od lat dochodzi do starć między rebeliantami a siłami bezpieczeństwa.

Przywileje indyjskiej części Kaszmiru

Zarówno Indie, jak i Pakistan dążą do przejęcia całego terytorium Kaszmiru, który zamieszkany jest w większości przez muzułmanów. Region został podzielony między oba kraje w 1947 r., gdy w trakcie rozpadu imperium brytyjskiego odzyskały one niepodległość. W uchwalonej trzy lata później indyjskiej konstytucji przewidziano specjalną klauzulę, dzięki której do kraju przyłączono stan Dżammu i Kaszmir.

Konferencja prasowa w kwaterze indyjskich sił zbrojnych w Śrinagar. Na zdjęciu: gen. Kanwal Jeet Singh Dhillon, dowódca generalny Sił Powietrznych Dilbagh Singh i komendant główny Policji Zulfiqar Hassan. Indie, sierpień 2019 r. (WASEEM ANDRABI / HINDUSTAN TIMES / GETTY IMAGES)

Artykuł 370 zapewniał regionowi szeroką autonomię, pozwalając na posiadanie własnej konstytucji i flagi oraz gwarantując niezależność we wszystkich kwestiach z wyjątkiem spraw zagranicznych, obrony i komunikacji. Eksperci obawiają się, że uchylenie artykułu może wywołać kolejny kryzys w jednym z najbardziej zmilitaryzowanych regionów świata.

Napięcia na granicy

W administrowanym przez Indie Kaszmirze stacjonuje ok. 700 tys. indyjskich żołnierzy. W ubiegłym tygodniu doszło do wzrostu napięcia po tym, jak Indie wysłały kolejne 10 tys. żołnierzy przed rozpoczęciem corocznej hinduskiej pielgrzymki do sanktuarium położonego w Amarnath w Himalajach. Zdaniem indyjskich władz pielgrzymom mogły grozić ataki terrorystyczne.

W niedzielę rzecznik indyjskiej armii płk Rajesh Kalia stwierdził, że w ciągu ostatnich 36 godzin zaobserwowano „szereg prób zakłócenia pokoju w dolinie przez Pakistan”, jednak władze kraju zaprzeczyły tym doniesieniom.

Wiec pakistańskich studentów w sprawie Kaszmiru w mieście Hajdarabad w Pakistanie, 5 sierpień 2019 r. (SHAKEEL AHMED / ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES)

Premier Pakistanu Imran Khan napisał na Twitterze, że sytuacja może potencjalnie przerodzić się w kryzys regionalny. Jak dodał, „jedyna droga do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa w Azji Południowej prowadzi przez spokojne i sprawiedliwe ustabilizowanie sytuacji w Kaszmirze”.

Według lokalnych mediów niektórzy proindyjscy liderzy z regionu, w tym byli ministrowie, Mehbooba Mufti i Omar Abdullah, są obecnie przetrzymywani w areszcie domowym.

Niepewna przyszłość regionu

W niedzielę przed stacjami benzynowymi, sklepami, gabinetami lekarskimi oraz bankomatami w Srinagar, stolicy stanu, pojawiły się długie kolejki. Indyjski rząd w ubiegłym tygodniu wezwał lekarzy do pozostania w stanie gotowości, a turystów i studentów z innych krajów – do opuszczenia Kaszmiru. Na mieszkańców nałożono ograniczenia dotyczące przemieszczania się oraz zawieszono mobilny internet.

Indie i Pakistan stoczyły dwie regularne wojny o Kaszmir, a kwestia regionu pojawiła się także w czasie konfliktu indyjsko-pakistańskiego w 1971 r., w wyniku którego powstał niepodległy Bangladesz. Obawy związane z możliwością wybuchu kolejnej wojny podsyca fakt, że oba kraje dysponują bronią nuklearną. W ciągu ostatnich 30 lat w walkach w indyjskiej części Kaszmiru zginęło ok. 70 tys. osób, głównie cywilów.

Źródła: BBC, Al Jazeera, Times of India, India Express

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES