Poprzedni
Następny

Kolejką linową za granicę w niecałe 8 minut

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
PYXID
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut

Podróż między Rosją a Chinami będzie o wiele bardziej malownicza. Pierwsza na świecie międzynarodowa kolejka linowa ma kursować między rosyjskim Błagowieszczeńskiem a chińskim Heihe, przewożąc pasażerów nad rzeką Amur

Amur stanowi naturalną granicę między Rosją i Chinami. Zimą, pokrywając się gęstym lodem, dosłownie „łączy” Błagowieszczeńsk i Heihe, przyczyniając się do wzrostu wymiany handlowej i pogłębienia relacji między miastami.

Kolejka na styku kultur

Zamarznięta rzeka stała się ważnym punktem odniesienia dla zwycięskiego projektu terminalu kolei linowej. Zaplanowany przez architektów z holenderskiego UNStudio terminal Blagoveshchensk będzie miał kilka poziomów z platformą widokową. Projekt obejmuje również tarasy, restauracje i ogród na dachu.

PYXID

System będzie się składał z dwóch linii i czterech kabin. Każda z nich pomieści ok. 60 pasażerów; przewidziana jest również dodatkowa przestrzeń na bagaż. Całkowity czas podróży między Błagowieszczeńskiem a Heihe, przy uwzględnieniu procesu zapełniania kabin, wyniesie 7 minut 30 sekund. Odjazdy planowane są co 15 minut.

Ekologiczny i przyjemny środek transportu

„System kolejek linowych to nowa forma transportu publicznego – zrównoważona, wyjątkowo szybka, niezawodna i wydajna. To bardzo pragmatyczny środek komunikacji, który zapewnia sporo przyjemności z faktu samego podróżowania” – podkreśla Ben van Berkel, założyciel UNStudio.

„Kolejki pozwalają nam zobaczyć miasta z zupełnie innej perspektywy i doświadczyć ich w odmienny sposób” – dodaje. Van Berkel zaznacza także, że kolejka będzie pierwszą w historii, która połączy dwa kraje i różne kultury.

Projekt, którym będzie zarządzać rosyjska firma konsultingowa Strelka KB, jest już w trakcie realizacji. Według planów budowa kolejki linowej i jej terminali ma rozpocząć się w 2020 r.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES