Poprzedni
Następny

Kontrola urodzeń uratuje klimat?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
MANCHESTER, NH - SEPTEMBER 7: U.S. Senator Bernie Sanders speaks during the New Hampshire Democratic Party State Convention at the SNHU Arena in Manchester, NH on Sep. 7, 2019. (Photo by Nic Antaya for The Boston Globe via Getty Images)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut

„Kontrola populacji powinna być częścią walki ze zmianami klimatu” – uważa Bernie Sanders, który chce ubiegać się o urząd prezydenta USA z ramienia Partii Demokratycznej. Wypowiedź senatora z Vermont spotkała się z falą krytyki

Kontrowersyjne słowa padły podczas kilkugodzinnej debaty na temat przeciwdziałania zmianom klimatycznym w nowojorskim urzędzie miejskim. Według polityka ograniczenie dzietności pozwoli zapobiec katastrofie klimatycznej.

Sanders podkreślił, że stanowczo popiera kontrolę urodzeń. Chodzi m.in. o dostęp do aborcji i środków antykoncepcyjnych oraz sterylizację. „Szczególnie w biednych krajach na całym świecie, w których kobiety niekoniecznie chcą mieć dużo dzieci” – dodał polityk.

Fala krytyki po słowach Sandersa

Ta wypowiedz Sandersa spotkała się z falą krytyki, głównie ze strony konserwatystów. Cytowana przez KAI Marjorie Dannenfelser z organizacji Susan B. Anthony List uważa, że byłoby to „odrażające rozwiązanie” problemu zmian klimatycznych. Jej zdaniem odwoływanie się do aborcji dzieci z biedniejszych krajów powinno zostać potępione przez polityków wszystkich opcji.

„To sytuuje aborcyjny ekstremizm demokratów na nowym poziomie. Każdego ich kandydata na prezydenta powinno się natychmiast pytać o poglądy na temat eugenicznej kontroli urodzeń. Dotyczy to szczególnie ich głównego faworyta Joe Bidena, w świetle jego ostatnich komentarzy akceptujących politykę »jednego dziecka« rządu Chin” – dodała, cytowana przez KAI.

Szczerość proekologicznej retoryki Sandersa kwestionują także inni obserwatorzy amerykańskiej sceny politycznej. Zwracają uwagę, że senator sam nie daje dobrego przykładu życia zgodnego z wyznaczanymi przez siebie standardami. Posiada trzy domy, a w ostatniej kampanii wyborczej w ciągu miesiąca wydał 300 tys. dolarów na loty prywatnym samolotem.

Nowy Zielony Ład

Bernie Sanders walczy o start w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Demokratycznej. W roku 2016 przegrał rywalizację o nominację lewicy z Hillary Clinton.

Sanders jest gorącym zwolennikiem polityki określanej jako Nowy Zielony Ład (Green New Deal). Projekt został zainicjowany przez kongresmenkę Alexandrię Ocasio-Cortez i senatora Eda Markey’a. Istotą tego projektu jest m.in. odejście od paliw kopalnych, ograniczenie spożycia mięsa oraz komunikacji lotniczej. Wśród innych propozycji kandydata demokratów są m.in. powszechna państwowa opieka zdrowotna oraz ograniczenie dostępu do broni.

Źródła: CNN, BBC, KAI

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES