Legalizacja marihuany zmniejszyła liczbę ofiar opioidów w USA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
GETTY IMAGES
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut

Dziesięć amerykańskich stanów oraz Dystrykt Kolumbii zezwala na posiadanie i dystrybucję marihuany do celów rekreacyjnych. Statystyki pokazują, że po legalizacji to właśnie tam najbardziej spadła liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem leków przeciwbólowych

Z powodu przedawkowania opioidów w 2017 roku w USA zmarło co najmniej 47,6 tys. osób, choć niektóre statystyki wskazują, że mogło to być nawet ponad 70 tys. przypadków. Nadużywanie silnych leków przeciwbólowych o właściwościach narkotycznych w Stanach Zjednoczonych jest jedną z głównych przyczyn śmierci osób poniżej 50. roku życia.

Spadek liczby zgonów związanych z opioidami

Narastający problem zaalarmował nawet prezydenta Donalda Trumpa, który dwa lata temu ogłosił stan „narodowego pogotowia” w związku z nadużywaniem przez obywateli tych środków.

Naukowcy zauważyli korelację pomiędzy sumą zgonów z przedawkowania a statusem prawnym marihuany. W opublikowanej na łamach „Economic Inquiry” analizie dowodzą, że w stanach z najbardziej liberalnym prawem, zezwalającym na rekreacyjne używanie tego narkotyku, liczba zgonów związanych z opioidami spadła o co najmniej 20 procent.

Badacze zaznaczają, że nie ma dowodu na to, by używanie marihuany w sposób bezpośredni chroniło przed przedawkowaniem opioidów, ale że występuje statystyczny związek między oboma zjawiskami.

Cenny segment rynku

Co ciekawe, tak silnej korelacji nie zaobserwowano w stanach, w których legalna jest tylko marihuana medyczna. W sumie (uwzględniając te, w których legalna jest także ta rekreacyjna) marihuana do celów terapuetycznych jest legalna w 33 stanach oraz Dystrykcie Kolumbii).

Status prawny marihuany jest w Stanach Zjednoczonych jest ciągle dość niejasny. O ile na gruncie prawa stanowego można znieść prohibicję, o tyle prawo federalne wciąż jest pod tym względem restrykcyjne. Ogranicza to zaangażowanie biznesowe wielkich korporacji, a także utrudnia zaciąganie kredytów na działalność w dużych bankach, które podlegają regulacjom ogólnokrajowym.

Jest to jednak dla biznesmenów łakomy kąsek. Jak podaje dziennik „Financial Times”, już teraz w USA jest to rynek o wartości ok. 10 miliardów dolarów.

Źródła: AFP, Economic Inquiry, ft.com   

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES