Lekcja. Temat: Zrozumieć skrajną biedę

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
ALVARO FUENTE / NURPHOTO / AFP / EAST NEWS

Międzykontynentalne lekcje on-line w polskich szkołach to sposób na zmianę myślenia uczniów o rówieśnikach z ubogich krajów

W minionym tygodniu uczniowie Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu połączyli się z Nikaraguą. Internetowe zajęcia pozwoliły im poznać bliżej kolegów z Ameryki Łacińskiej. Obie strony mogły w ten sposób urządzić praktyczny sprawdzian umiejętności językowych. Młodzi Polacy poznali historie rówieśników z kraju, w którym 30 proc. ludności żyje w biedzie, co oznacza życie za mniej niż dwa dolary dziennie.

Rówieśnicy z odległych zakątków świata

Uczniowie z Zabrza wzięli udział w akcji „Rozmawiasz-Pomagasz”, w którą zaangażowały się też inne polskie placówki oświatowe. W jej ramach młodzież poznaje rówieśników z ubogich krajów, szlifuje umiejętności językowe podczas rozmów i otrzymuje wiedzę dotyczącą kultury krajów krzywdząco nazywanych „Trzecim Światem”.

„Takie międzykontynentalne spotkania są dużym przeżyciem dla obu stron, dostarczając niezapomnianych wrażeń. Dzieci i młodzież rozmawiają o obyczajach, tradycji i warunkach życia; dowiadują się, jak żyją ich rówieśnicy w odległych krajach, jak Kenia, Malawi, Uganda, Pakistan czy Nikaragua” – powiedział w środę PAP prezes katowickiej Fundacji GoodNetwork, która zainicjowała projekt, Jacek Siatkowski.

Patronat nad programem objęli m.in. rzecznik praw dziecka oraz prezydent Zabrza. Rozmowy odbywają się przez komunikatory internetowe – zazwyczaj w języku angielskim lub hiszpańskim. Dzięki kamerom, rozmówcy widzą się nawzajem. Mogą też zobaczyć klasy, w której uczą się ich nowi znajomi, czy okolicę szkół.

Cenna lekcja empatii

Przybliżenie problemów, z jakimi zmagają się uczniowie w Nikaragui, uwrażliwia ich polskich rówieśników. Dzięki rozmowom młodzi zaczynają zdawać sobie sprawę, jak wygodne i komfortowe są europejskie warunki nauczania i życia. Wspólne lekcje odbierają też anonimowość ubogim krajom z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji, a także ich mieszkańcom, którzy w Polsce często przedstawiani są w rasistowski sposób, choćby z powodu kryzysu migracyjnego.

„Dwa lata temu, podczas dyżuru na jednej z przerw usłyszałam, że dzieci wyzywają się od »imigrantów« i »arabów«” – mówi Barbara Dobies [nazwisko zmienione – red.], nauczycielka informatyki ze szkoły w województwie pomorskim. „Mimo naszych reakcji i pogadanek w ramach godzin wychowawczych, te wyzwiska nie zniknęły. Do tej pory chłopcy uważali za najgorszą obelgę słowo »pedał«, tendencje się zmieniły właśnie z powodu przekazów w mediach, a przede wszystkim postaw rodziców, którzy zniechęcają dzieci do uchodźców” – dodaje.

„Ta nienawiść, z którą nie przestajemy walczyć, wynika z lęku przed »obcym«. Zajęcia w ramach projektu »Rozmawiasz-Pomagasz« to najlepszy sposób, by »obcy« stali się imionami, kolegami, z którymi wymienia się wiadomości na Facebooku” – zaznacza.

Cenna lekcja empatii obejmuje także pomoc dla najbardziej potrzebujących rówieśników, których poznają polscy uczniowie. Po cyklu rozmów organizują zbiórki pieniędzy albo akcje benefisowe, z których środki przekazywane są lokalnym organizacjom pozarządowym wspierającym potrzebujących w regionach szkół, z którymi łączą się przez internet. 

30 szkół w programie. Dołączyć mogą kolejne

Pomoc dla nowych znajomych daje młodym olbrzymią satysfakcję. Nikaraguańskim uczniom nie jest łatwo. Szczególnie złe warunki mają dzieci z terenów wiejskich, gdzie ubóstwo jest problemem nawet 50 proc. populacji. Sytuację dodatkowo często komplikują katastrofy naturalne. Polacy mogą dzięki temu dowiedzieć się więcej o skutkach ocieplenia klimatu. Bezpośrednie relacje z krajów dotkniętych kataklizmami mają wpływ na kształtowanie postaw proekologicznych.

Przed połączeniem z Nikaraguą polscy uczniowie rozmawiali i pomagali kolegom ze szkoły podstawowej w Kenii i ośrodka rehabilitacyjnego w Malawi.

Oprócz „Katolika” z Zabrza, do programu przystąpiły także szkoły w Bytomiu, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Tychach oraz innych częściach Polski – w sumie w dwóch edycjach akcji wzięło dotąd udział ok. 30 szkół. Nabór ma charakter ciągły – do programu mogą zgłaszać się kolejne placówki.

Fundacja GoodNetwork ma w planach kolejne przedsięwzięcia podobne do programu „Rozmawiasz-Pomagasz”. Będzie to m.in. międzykontynentalne połączenie firm, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.  

Źródła: Ministerstwo Edukacji, PAP

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Wiktor Cyrny

Wiktor Cyrny

Reportażysta, dziennikarz, filmowiec. Pisał m.in. dla „Newsweeka”, „Wprost” czy „Krytyki Politycznej”, współtworzył dokumenty Canal+ Discovery. Za swoje reportaże otrzymał m.in. nagrodę Ambasady Stanów Zjednoczonych (dwukrotnie: w 2012 i 2013), oraz stypendium Telewizji Polskiej (2014). Podwójny magister UW na kierunkach: film dokumentalny (MISH) i dziennikarstwo. Jego trzy największe pasje to: czytanie, pisanie i podróżowanie - najlepiej ze sobą połączone. Miłośnik arabskich barłogów, afrykańskich miast i europejskiej wolności.