Poprzedni
Następny

Madryt kończy walkę z zanieczyszczeniem powietrza?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Centrum Madrytu, listopad 2018 r. (JAVIER SORIANO / AFP / EAST NEWS)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Jeśli przyszłe władze hiszpańskiej stolicy podejmą decyzję o rezygnacji z programu Madrid Central, to będzie to pierwsze duże miasto w Europie, które zdecyduje się na taki krok

Władze hiszpańskiej stolicy uruchomiły program w 2018 r. Politycy z Partii Ludowej, która wygrała lokalne wybory, w trakcie kampanii zapowiedzieli jednak odejście od flagowego programu ustępującej burmistrz miasta Manueli Carmeny.

Wszystko w rękach polityków

Losy Madrid Central zależą od wyników rozmów między prawicowymi partiami, które startowały w wyborach w autonomicznym regionie Madrytu. Najwięcej głosów przypadło Partii Ludowej, Partii Obywatelskiej i partii Vox. Jeśli rozmowy między tymi trzema ugrupowaniami zakończą się podpisaniem umowy koalicyjnej, to program ograniczenia emisji zostanie zlikwidowany.

Sekretarz generalny partii Vox Javier Ortega-Smith zaraz po ogłoszeniu wyników zapowiedział, że „program Madrid Central zostanie zakończony”. W podobnym tonie wypowiadali się José Luis Martínez-Almeida, desygnowany przez Partię Ludową na burmistrza Madrytu, oraz Isabel Díaz Ayuso, która ma być przewodniczącą regionu autonomicznego Madrytu.

Pozytywne skutki Madrid Central

Program Madrid Central zakłada ograniczenie emisji spalin głównie przez tworzenie stref niskiej emisji (ang. low emission zone, LEZ). Ich wprowadzenie było następstwem groźby nałożenia kar przez Komisję Europejską na Hiszpanię w związku z zanieczyszczeniem powietrza.

Wprowadzenie programu realnie zmniejszyło poziom zanieczyszczeń w Madrycie. Aktywiści z organizacji ekologicznej Ecologists in Action w kwietniu przeprowadzili test jakości powietrza w centrum miasta. Wykazał on, że w ciągu roku zanieczyszczenie zmniejszyło się o połowę. To samo badanie pokazuje, że w ostatnim miesiącu 14 z 24 stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Madrycie pokazywało rekordowo niski poziom.

Ryzyko dla zdrowia mieszkańców

Madrid Central poprawił jakość powietrza bardziej, niż się spodziewaliśmy. Mieszkańcy centrum miasta są zadowoleni z LEZ-ów. Rezygnacja z takiego projektu będzie miała daleko idące konsekwencje dla zdrowia publicznego, szczególnie dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży” – powiedziała rzecznik Ecologists in Action Nuria Blázquez-Sánchez.

Przyszły burmistrz José Luis Martínez-Almeida powiedział, że są inne sposoby na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Jako przykład wskazał na dopłaty do zakupu samochodów z niską emisją spalin.

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES