Poprzedni
Następny

Miliarderzy chcą reformować szkołę

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Jack Ma or Ma Yun, chairman of Chinese e-commerce giant Alibaba Group, performs during the Music Festival of the Computing Conference 2017 in Hangzhou city, east China's Zhejiang province, 11 October 2017.
East News
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Twórca „chińskiego Amazona” Jack Ma chce radykalnej reformy edukacji. Zabierze się do niej w tym roku. Szef „prawdziwego” Amazona Jeff Bezos już ją wdraża – na razie na poziomie przedszkolnym

rencontre sexe sur beauvais Jack Ma, którego majątek wyceniany jest na ponad 30 mld dol., zaczynał jako nauczyciel. Jak dziś opowiada, posada belfra w powiatowej szkole, z pensją 12 dol. miesięcznie, była jednym z najciekawszych i kreatywnych okresów jego życia. Dlatego od samego początku istnienia firmy Alibaba postawił na wyławianie najbardziej uzdolnionych pracowników i przekazywanie im kierowniczych ról.

Baalbek „Jako nauczyciel chciałem być dla uczniów mistrzem, a największą radość sprawiało mi, gdy stawali się lepsi i mądrzejsi ode mnie” – podkreśla.

Forssa W swoim wystąpieniu na Światowym Forum Biznesu w Davos szef Alibaby, obecnie największego sklepu internetowego w Chinach, wezwał do radykalnej reformy edukacji. Człowiek, według niego, w pewnym momencie nie będzie już w stanie konkurować z maszynami w niektórych dziedzinach, dlatego musi rozwijać się w obszarach niedostępnych dla robotów czy nawet najbardziej skomplikowanych systemów obliczeniowych. U podstaw nowoczesnej edukacji w XXI w. powinny się znajdować kompetencje miękkie, takie jak muzyka, malarstwo i szeroko pojęty humanizm.

Aberdeen Nauczyciele przyszłości, zdaniem Jacka Ma, powinni być przewodnikami, którzy nie krępują swoich uczniów, ale przede wszystkim pozwalają im się rozwijać – nawet najbardziej nieszablonowo.

Chiński miliarder ogłosił, że w 2019 r. odejdzie z Alibaby, żeby zająć się edukacją. Jego ambicje dobrze wpisują się w to, co obecnie dzieje się w Chinach. Edukacja tego kraju – od czasów Konfucjusza oparta na systemie egzaminów urzędniczych – jest w fazie silnych zmian.

Co ciekawe, za rewolucyjnymi zmianami w edukacji opowiada się również Jeff Bezos, założyciel prawdziwego Amazona (czyli największego internetowego sklepu w USA, którego wartość giełdowa obecnie zbliża się do biliona dolarów). Już zresztą podjął działania w tym kierunku – inwestuje w edukację przedszkolną opartą na nieskrępowanej wolności i personalizacji treści dla każdego dziecka.

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES