Nowoczesny namiot, który robi różnicę

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Abeer Seikaly/Ferrari/East News
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Arabska Wiosna oraz wojna domowa w Syrii nasiliły proces masowej migracji ludności z krajów Afryki oraz Bliskiego Wschodu do Europy. Wielu z nich domem nazywa prowizoryczne baraki czy zasiedlone pustostany. Aż dziw, że do tej pory nie został wdrożony projekt architektoniczny sprzed kilku lat autorstwa Abeer Seikaly

Kanadyjska architekt jordańskiego pochodzenia, mając na uwadze los osób, które z różnych przyczyn musiały opuścić rodzinne strony i wyruszyć w nieznane, zaprojektowała nowoczesny, niemal samowystarczalny namiot – Weaving a home. Co świadczy o wyjątkowości tego wynalazku? Konstrukcja zbudowana z dwóch warstw specjalnej tkaniny, o unikalnej strukturze inspirowanej gadzimi łuskami potrafi gromadzić deszczówkę, która może zostać wykorzystana jako prysznic.

Ponadto wyposażona jest w system gromadzący energię słoneczną, akumulowaną w baterii, zapewniającą dostęp do światła i elektryczności. Ze względu na swoją innowacyjną konstrukcję ściany namiotu mogą otwierać się i zamykać, co pozwala kontrolować temperaturę wewnątrz w zależności od warunków pogodowych.

„Lekki, mobilny, konstrukcyjny materiał potencjalnie może wypełnić lukę pomiędzy potrzebą a pragnieniem, gdyż ludzie metaforycznie splatają swoje rozbite życia na powrót w całość, a fizycznie tkają swoje wybudowane środowisko w miejscu zarazem nowym i swojskim, przemijającym i zakorzenionym, prywatne i połączone. W tej przestrzeni uchodźcy mogą odetchnąć od burzliwego świata (…). Swoje schronienie mogą przetkać w dom” – czytamy na stronie internetowej autorki projektu.

Specjalne namioty mogą zabezpieczyć elementarne potrzeby uchodźców (ABEER SEIKALY / FERRARI / EAST NEWS)

Pomysł Abeer Seikaly to odpowiedź na naturalną potrzebę i skłonność człowieka do tworzenia społeczności. Weaving a home pozwala w łatwy sposób tworzyć całe osiedla, w których wszyscy członkowie społeczności będą mieli zapewniony najbardziej podstawowy dostęp do wody, elektryczności, osłony od mrozu i deszczu. W takich warunkach, dzięki zabezpieczeniu elementarnych potrzeb, uchodźcy i migranci mogą złapać oddech, doświadczyć namiastki komfortu, przetrwać najtrudniejsze chwile w ciągu roku.

Masowe migracje ludów spowodowane wojnami i klęskami żywiołowymi są wyzwaniem dla całego cywilizowanego świata. Projekt Abeer Seikaly zasługuje na szeroki rozgłos, gdyż wobec fatalnych warunków w ośrodkach relokacyjnych oraz innych skupiskach migrantów namiot Weaving a home można bez przekąsu nazwać domem.

Źródło: http://www.abeerseikaly.com

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES