Poprzedni
Następny

Pierwsza Saudyjka w historii została ambasadorem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud. Nowy Jork, listopad 2016 r. (BRAD BARKET / GETTY IMAGES FOR FAST COMPANY)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut http://menusanae.com/?komrad=minimo-no-imponible-ganancias-para-solteros-2016&f35=8d Księżniczka Reema bint Bandar Al Saud będzie reprezentować Arabię Saudyjską w Stanach Zjednoczonych. To pierwsza kobieta w historii kraju mianowana na stanowisko ambasadora

artesa de lleida dating agency Pochodząca z rodziny królewskiej Reema bint Bandar Al Saud, z wykształcenia muzealniczka, objęła stanowisko 11. ambasadora Królestwa Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie. Wcześniej pracowała w sektorze prywatnym, a następnie odpowiadała za sekcję planowania i rozwoju w saudyjskim ministerstwie sportu.

44-letnia księżniczka odegrała istotną rolę orędowniczki na rzecz praw kobiet. Jednym z jej sukcesów było wprowadzenie wychowania fizycznego dla dziewcząt w saudyjskich szkołach.

Reema jest także członkinią Komisji Sportu Kobiet przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim oraz założycielką dwóch organizacji pozarządowych – fundacji Alf Khair, która zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji zawodowych Saudyjek, oraz stowarzyszenia Zahra działającego na rzecz zwiększenia świadomości w kwestii profilaktyki raka piersi.

wannonce rencontre var Dyplomacja tradycją rodzinną

„Księżniczka Reema rozpocznie swoją misję natychmiast, by wzmocnić historyczne partnerstwo między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Fahad Nazer, rzecznik prasowy saudyjskiej ambasady w Waszyngtonie. Reema bint Bandar oficjalnie przejęła obowiązki urzędnika państwowego w ubiegłym tygodniu.

„Pani ambasador wniesie do Waszyngtonu świeże spojrzenie na dynamicznie zmieniającą się Arabię Saudyjską oraz będzie kontynuować pracę w kluczowych obszarach dla współpracy pomiędzy naszymi krajami” – dodał Fahad Nazer.

Księżniczka pracę w dyplomacji zna od podszewki. Ambasadorem w USA był jej ojciec, książę Bandar bin Sultan Al Saud. Sprawował on swoją funkcję przez 22 lata, a na emeryturę przeszedł w 2005 r. Mieszkał z rodziną w Stanach Zjednoczonych, a jego dzieci odebrały wykształcenie na amerykańskich uniwersytetach.

Lodwar Nowe spojrzenie na Arabię Saudyjską?

Reema bint Bandar, mówiąc o kwestiach wizerunku Arabii Saudyjskiej, zdradzała w wywiadach, że szczególnie zależy jej na problematyce związanej z prawami kobiet. Jako rozwódka i matka dwójki dzieci podkreślała, że jej ojczysty kraj powinien rozważyć zmiany w prawie związane ze statusem męskiego opiekuna oraz ograniczoną mobilnością Saudyjek. „Akurat ja mam rodzinę, która pozwala mi być mobilną i dynamiczną, ale rzeczywistość wielu kobiet jest zupełnie inna. A dopóki tak jest, dopóty uważam, że musimy nadal przeć do przodu” – podkreśliła.

Komentatorzy zauważają jednak, że bezpośrednim poprzednikiem Reemy bint Bandar na stanowisku ambasadora w USA był brat obecnego następcy tronu Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana – Khalid bin Salman.

Pełnił on funkcję w czasie, gdy dziennikarz Jamal Khashoggi zginął w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w październiku 2018 r. Zmiana na tak kluczowym stanowisku w dyplomacji ma zrehabilitować opinię o Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych.

Źródła: Arabian Business, Arab News

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES