Polka wyróżniona tytułem Barbie Shero. Na co dzień kieruje TIR-em

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Iwona Blecharczyk (MARIUSZ GRZELAK / REPORTER)\
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Są inspirujące i osiągają życiowe sukcesy. Od kilku lat firma Mattel wybiera kobiety z całego świata i przyznaje im tytuł Barbie Shero. W tym roku wyróżniona została 32-letnia Iwona Blecharczyk, która na co dzień jest… zawodowym kierowcą tira

Wyróżnienie Barbie Shero przyznawane od 2015 r. Słowo shero to zbitka angielskich słów she („ona”) oraz hero („bohater”). Mattel wręcza je kobietom, które walczą ze stereotypami i na każdym kroku udowadniają, że można sięgać po marzenia na przekór zewnętrznym przeciwnościom.

Niezwykłe wyróżnienie dla 32-letniej Polki

W tym roku jedna z lalek z kolekcji Shero była inspirowaną wyglądem Iwony Blecharczyk – 32-latki z Kosztowa na Podkarpaciu. Polka na co dzień jest zawodowym kierowcą TIR-a. Lubi o sobie mówić trucking girl. Jej życie to ciągły stres, samotna walka ze zmęczeniem i brakiem miejsc parkingowych. Praca wymaga też dużej siły, potrzebnej m.in. do zabezpieczenia ładunków czy zakładania zimowych łańcuchów na koła. Mimo że Polka ma twardy charakter, to odbierając swoją 29-centymetrową wersję, nie kryła dumy i wzruszenia.

„Nigdy nie pracowałam dla nagród, ale to wyróżnienie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. To piękna kampania, która pomaga dziewczynkom na całym świecie uwierzyć, że mogą być kim chcą 🙂 Na początku naprawdę myślałam, że to jakiś żart” – napisała Polka na Instagramie.

https://www.instagram.com/p/BuomlPtjgca

Walka ze stereotypami i spełnianie marzeń

Iwona Blecharczyk żadnej pracy się nie boi. Zanim wsiadła do szoferki, była m.in. krawcową i nauczycielką angielskiego. Nie przynosiło jej to jednak spełnienia i ciągle szukała mocniejszych doznań oraz zawodowych przygód. Zapewniła jej to dopiero jazda TIR-em. Nie było łatwo. Polka z wysiłkiem torowała sobie drogę w męskim świecie, walcząc ze stereotypami i własnymi słabościami. Udało się. Wytrzymała i osiągnęła życiowy sukces oraz zawodowe spełnienie.

Po pewnym czasie zaczęła prowadzić stronę na Facebooku. Chciała poznać podobnych do siebie ludzi, podzielić się przeżyciami z trasy i problemami. Jej wpisy zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Obecnie swoje podróże relacjonuje m.in. na Instagramie oraz YouTubie, gdzie jej przygody śledzi ćwierć miliona osób.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=26&v=62qA5S5pxk0

Prestiżowe grono nagrodzonych kobiet

Iwona Blecharczyk jest drugą Polką wyróżnioną przez firmę Mattel. W ubiegłym roku „swoją” lalkę odebrała Martyna Wojciechowska, słynna podróżniczka i dziennikarka.

Obie Polki znalazły się w bardzo szacownym gronie. Wśród wyróżnionych kobiet znalazły się m.in. meksykańska malarka Frida Kahlo, amerykańska pilotka Amelia Earhart czy czarnoskóra matematyczka Katherine Johnson. Te wybitne kobiety mają być dla dziewczynek inspiracją i zachętą do wcielania w życie najśmielszych planów.

Lalka Barbie, która zadebiutowała 9 marca 1959 r. na nowojorskich targach zabawek, bardzo szybko stała się ikoną kultury. Według krytyków przez lata powielała i wyostrzała stereotypy dotyczące kobiet, zwłaszcza związane z wyglądem oraz rolami społecznymi. Barbie zarzucano, że promuje nieosiągalny wzorzec piękna – ubranej na różowo, długonogiej blond piękności, której jedynymi zmartwieniami są ubrania i zakupy.

Źródła: Radio Zet, Glamour, The Guardian

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES