Poprzedni
Następny

Polskie jabłka zasypują Czechy. Ale kłopotów nie brakuje

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Obfite zbiory jabłek w sadach grójeckich (BOSAR / EAST NEWS)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut http://epc.es/?wivot=aplicaciones-para-conocer-gente-play-store&c99=a0 Choć co drugie jabłko sprzedawane w Czechach pochodzi z Polski, to wciąż słychać niepochlebne komentarze odnośnie jakości naszych produktów

„Czeskich producentów owoców miażdży konkurencja. Zwłaszcza ta z Polski” – donosi czeski „Deník”. 15 lat po wejściu do Unii Europejskiej tamtejsza produkcja owoców zmniejszyła się o 20 proc. Jak podaje Martin Ludvík z czeskiej Unii Sadowników (Ovocnářské unie ČR), polscy sadownicy produkują 5 mln ton jabłek i dosłownie zasypują nimi rynek swoich sąsiadów.

http://cienfuegosdanza.com/?obweniye=boqui%C3%B1eni-sitios-de-citas&c95=ea Jabłka w „dumpingowych cenach”?

Udział polskich jabłek w czeskim imporcie w ciągu ostatnich czterech lat wzrósł z 27 do 52 proc. Oznacza to, że co drugie jabłko zjedzone w Czechach pochodzi z Polski, wypierając nie tylko czeskie owoce, lecz także te pochodzące od tradycyjnych importerów, jak np. Włochy.

Czesi twierdzą, że polskie jabłka sprzedawane są w ich kraju po cenach dumpingowych. Jak przekonuje Martin Ludvík, gdy odliczy się koszty transportu, opakowania, sortowania i magazynowania, kilogram jabłek kosztuje 4 korony (0,68 gr). Przedstawiciel czeskiej Unii Sadowników przekonuje, że dziś cena jabłek jest znacznie niższa niż przed 15 laty.

donde puedo conocer chicas venezolanas Nie najlepsza opinia na temat polskich produktów

Od lat polska żywność w Czechach nie ma najlepszej opinii. Polscy eksporterzy widzą w niej ochronę rodzimego rynku, podczas gdy Czesi przekonują, że polska żywność jest niskiej jakości. W zasadzie nie ma tygodnia, by któraś z najważniejszych gazet nie pisała o złej jakości polskiej żywności.

Ostatnio najchętniej czytany dziennik, tabloid „Blesk”, informował o masowym zatruciu grupy kanadyjskich uczniów, którym pomocy musieli udzielić prascy ratownicy medyczni. Młodzi pacjenci trafili do trzech szpitali w stolicy Czech. Według gazety do zatrucia młodych Kanadyjczyków doszło w Polsce podczas pobytu w Krakowie.

conocer gente en guadalajara españa Ostrzeżenie czeskiego Ministerstwa Rolnictwa

Do nagonki na polską żywność przyłączają się także czeskie instytucje państwowe. W lutym czeskie Ministerstwo Rolnictwa na swoim oficjalnym profilu na Facebooku opublikowało informację o ponad 130 polskich produktach spożywczych, które zostały zakwestionowane przez tamtejsze służby weterynaryjne.

W skrajnych przypadkach niektóre z nich miały stanowić niebezpieczeństwo dla czeskiego konsumenta. Wśród nich znalazły się m.in. polskie jabłka, które były hodowane przy wsparciu substancji do ochrony owoców, która nie jest dozwolona w państwach Unii Europejskiej.

„To są tylko niektóre wielkie skandale związane z polskimi produktami spożywczymi” – informowało czeskie ministerstwo. Choć czeskie służby weterynaryjne kwestionują także jakość produktów z innych krajów, to negatywna wzmianka, która pojawiła się na oficjalnym rządowym profilu, dotyczyła jedynie żywności pochodzącej z Polski.

Źródła: Denik.cz, Blesk.cz, Ministerstvo zemědělství České republiky

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES