Powrót do drewnianych budynków?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Wizualizacja drewnianego wieżowca
Wizualizacja drewnianego wieżowca W350 w Tokio, którego ukończenie zaplanowane jest na 2041 rok (FERRARI PRESS AGENCY / EAST NEWS)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około < 1 minutę

Z raportu opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wynika, że roczna produkcja 4 mld ton betonu jest odpowiedzialna za 8 proc. światowej emisji dwutlenku węgla

Zapotrzebowania na beton zwiększa postępująca urbanizacja, nie tylko w krajach Zachodu, ale także np. w południowo-wschodniej Azji. Według raportu brytyjskich naukowców w ciągu najbliższych 30 lat produkcja betonu w skali rocznej wzrośnie do ponad 5 mld ton.

Niektórzy architekci twierdzą, że z powodu zmian klimatycznych w przyszłości może czekać nas częściowy powrót do budownictwa z drewna. Tak sytuację ocenił Andrew Waugh, który w rozmowie z BBC Future wskazał, że drewnianym materiałem, który mógłby być szerzej wykorzystywany w budownictwie, jest system litego drewna (cross-laminated timber, CLT), czyli panele składające się z kilku sklejonych ze sobą warstw drewna.  

Zdaniem Waugha CLT to budowlana rewolucja, ponieważ jest to materiał względnie odporny – ze względu na sprężystość – m. in. na trzęsienia ziemi o mniejszej magnitudzie. System litego drewna znalazł już zastosowanie jako materiał do budowy drewnianych drapaczy chmur. Przykładem może być kanadyjskie Vancouver, gdzie w 2017 r. ukończono budowę 18-piętrowego drewnianego budynku.

W Austrii z kolei trwa budowa 24-piętrowego HoHo Tower. Budowaniem z CLT zainteresowana jest także japońska firma Sumitomo, która do 2024 r. chce z tego materiału wybudować 70-piętrowy drapacz chmur w Tokio.

Potencjalny wzrost wykorzystania drewna jako materiału budowlanego może nasilić jednak problem związany z niedoborem drzew, które pochłaniają CO2. Najbardziej efektywne w pochłanianiu dwutlenku węgla – jak zaznacza BBC – są drzewa młode.

Działalność człowieka i stosowanie paliw kopalnych zaburzyły jednak równowagę w środowisku. Do zapewnienia odpowiedniego poziomu absorbcji dwutlenku węgla konieczna jest teraz bardziej zrównoważona gospodarka leśna.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES