Poprzedni
Następny

Transseksualizm wykreślony z listy chorób psychicznych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
SPL / EAST NEWS
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia http://bababar.es/?klenok=conocer-gente-como-se-escribe&b6e=f9 przyznają http://fegradi.es/?paychixa=citas-a-paginas-web&30d=4c , że dopiero po wielu latach badań oraz dyskusji na temat płciowości, zrozumieli, że transseksualizm ma niewiele wspólnego ze stanem zdrowia psychicznego Brooklyn

25 maja, podczas międzynarodowego posiedzenia w Genewie, specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia zatwierdzili nowe zasady dotyczące klasyfikacji chorób i zaburzeń zdrowotnych. Szczegółowo określono je w dokumencie diagnostycznym ICD-11, nad którym pracowano przez kilka lat. Najważniejsze zmiany dotyczą m.in. diagnostyki i klasyfikacji osób transpłciowych. Zgodnie z nowymi wytycznymi, dysforia płciowa nie będzie już zaliczana do grupy zaburzeń psychicznych.

Według poprzedniej wersji „podręcznika dydaktycznego ICD-10”, regulującego klasyfikację chorób, transpłciowość określano jako zaburzenie tożsamości płciowej i umieszczano je w rubryce zaburzeń psychicznych i behawioralnych. Zgodnie z nowymi zasadami ICD-11 transseksualizm będzie definiowany jako „niezgodność płci” i zostanie wymieniony w rozdziale poświęconym zdrowiu seksualnemu.

Trudności osób transseksualnych

W wielu krajach transseksualiści borykają się z trudnościami wynikającymi z aktualnie obowiązujących wytycznych opracowanych przez WHO. Aby wprowadzić zmiany do dokumentów po operacji, osoby transseksualne zmuszone są wyrazić zgodę na diagnozę, na podstawie której widnieją w rejestrze chorób jako osoby zaburzone psychicznie. Transseksualiści postrzegani jako osoby wykazujące dysfunkcję psychiczną mogą mieć również problemy z edukacją czy znalezieniem pracy.

„Rządy na całym świecie wykorzystują poprzednią wersję klasyfikacji jako podstawę do dyskryminacji. Wymagają diagnozy, a czasami i innych procedur medycznych, zanim osoby transpłciowe będą mogły prawnie zmienić płeć” –  napisał na Twitterze Kyle Knight z Human Rights Watch, organizacji działającej na rzecz obrony praw człowieka.

Walka ze stygmatyzacją

Decyzja Światowej Organizacji Zdrowia została poparta przez lekarzy, psychologów oraz organizacje z całego świata. Zdaniem ekspertów nowe zasady dotyczące diagnozowania i klasyfikacji transpłciowości odegrają istotną rolę w walce ze stygmatyzacją społeczną takich osób. Ponadto umożliwią korzystanie z pomocy na zasadach, które obowiązują innych.

Zdaniem organizacji Human Rights Watch ​​zmiany WHO trzeba wprowadzić we wszystkich krajach świata. „Rządy powinny szybko zreformować krajowe systemy medyczne oraz przepisy, które opierają się na przestarzałej diagnozie” – twierdzi Graeme Reid, dyrektor ds. praw osób LGBT w Human Rights Watch.

Zmiany będą obowiązywać od 2022 r.

Osoby transpłciowe będą musiały jednak uzbroić się w cierpliwość. Zmiany dotyczące klasyfikacji chorób zgodnie z ICD-11 zaczną obowiązywać dopiero od 2022 r. Decyzja podjęta przez WHO jest szeroko komentowana, co może zmienić społeczne podejście do transseksualistów.

Źródła: BBC, Independent, WHO.int, Daily Mail

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES