Poprzedni
Następny

Darmowy transport zwiększy bezpieczeństwo kobiet?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Grupa policjantek na służbie w miejskim autobusie. New Delhi, styczeń 2015 r. (REBECCA CONWAY / AFP EAST NEWS)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Władze stolicy Indii zamierzają podjąć walkę z nierównościami płciowymi w transporcie publicznym. Wszystkie kobiety będą mogły bezpłatnie jeździć po New Delhi autobusami i metrem

Sekretarz generalny New Delhi Arvind Kejriwal ogłosił decyzję w tej sprawie na Twitterze. Program ma kosztować 101 mln dolarów, ale eksperci przyznają, że bezpłatna komunikacja jest bardzo potrzebna. Lokalne władze argumentują, że darmowy transport publiczny zapewni kobietom większe bezpieczeństwo.

New Delhi chce wprowadzić darmowe przejazdy

Kejriwal poinformował, że prace nad konkretnymi rozwiązaniami ruszą w ciągu dwóch lub trzech miesięcy. „Osoby, które stać na kupno biletów, powinny je kupować i nadal je do tego zachęcamy. Nie chodzi o to, by za wszelką cenę korzystać z tego typu ulg, ponieważ są one przeznaczone przede wszystkim dla osób biedniejszych” – podkreślił.

Opozycyjna we władzach New Delhi Indyjska Partia Narodowa, która zdobyła największą liczbę głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych, pomysł Kejriwala określiła mianem populistycznego i skrojonego na potrzeby przyszłorocznych wyborów lokalnych.

Kejriwal zwraca uwagę, że w kobiety w metrze i autobusach stanowią tylko 33 proc. pasażerów, a zmiana tego trendu – w jego opinii – jest kluczowa. Eksperci mają jednak zastrzeżenia do tej inicjatywy.

„W kwestii poprawy bezpieczeństwa trzeba myśleć nie tylko o metrze, lecz także o innych czynnikach, na przykład o sytuacji na ulicy. Jeśli władze poważnie myślą o poprawie bezpieczeństwa kobiet w Indiach, muszą iść za ciosem, ponieważ ono nie kończy się na metrze i autobusach” – powiedział Dinesh Mohan w rozmowie z telewizją BBC.

Metro odzyska pasażerów?

Profesor Sewa Ram ze Szkoły Planowania i Architektury w New Delhi przypomniała, że do drastycznego spadku liczby pasażerów metra – aż o 300 tys. osób dziennie – przyczyniło się podniesienie opłat za bilety. Ich zniesienie mogłoby przełożyć się na wzrost popularności miejskiego transportu wśród kobiet, a także na zmniejszenie korków w stolicy.

Indie są uważane za jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów świata dla kobiet. Potwierdzają to badania Światowego Instytutu Zasobów w mieście Bhopal, z których wynika, że 88 proc. z nich doświadczyło różnego rodzaju przemocy i molestowania podczas jazdy.

Podobne badania sześć lat temu przeprowadziła ONZ. Według nich, 95 proc. kobiet i dziewczyn korzystających z transportu publicznego w New Delhi przyznało, że obawia się podróżowania miejskimi autobusami i metrem.

 Źródła: Twitter, QZ, BBC, Indiaexpress, World Resources Institute, UNWoman

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES