Poprzedni
Następny

Francja mówi „nie” homeopatii

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
GETTY IMAGES
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Od 2021 r. we Francji nie będzie dopłat do leków homeopatycznych. Obecnie państwo wydaje na ten cel ok. 130 mln euro rocznie

Homeopatia to forma medycyny alternatywnej, która powstała w Niemczech pod koniec XVIII w. Za jej twórcę uznaje się lekarza Samuela Hahnemanna. Zwolennicy homeopatii uważają, że „podobne leczy podobne”. W tym celu stosują rozcieńczone specyfiki, zawierające śladowe ilości substancji aktywnych, które w dużych dawkach wywoływałyby objawy chorobowe. Naukowcy uznają homeopatię za pseudonaukę i szarlatanerię, tłumacząc jej pewną skuteczność efektem placebo.

Jak poinformował francuski resort zdrowia, refundacja na leki homeopatyczne, która obecnie wynosi 30 proc., nie będzie obowiązywać od stycznia 2021 r. Zmiany będą wprowadzane stopniowo, by dać pacjentom czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Sprzeciw wobec decyzji resortu zdrowia

Francja wydaje na dopłaty do leków homeopatycznych ok. 130 mln euro rocznie. Stanowi to ok. 0,6 proc. budżetu przeznaczonego na refundację medykamentów. Decyzja wywołała oburzenie wśród Francuzów. Petycję popierającą utrzymanie refundacji podpisało ponad milion osób.

Francja to jeden z wiodących producentów leków homeopatycznych, a jednym ze światowych liderów w tej branży jest firma Boiron z Lyonu. Zapowiadane przez resort zmiany mogą odbić się na zarobkach Francuzów. „Istnieje organizacja Ku Klux Klan, wymierzona w homeopatię” – powiedział Christian Boiron, dyrektor generalny Laboratoires Boiron, który straszył redukcjami, jakie będzie musiał przeprowadzić w swoich zakładach, jeśli przepisy wejdą w życie.

Minister zdrowia Agnès Buzyn pozostała jednak nieugięta. Szefowa resortu zdrowia uznała, że z powodu braku naukowych dowodów na skuteczność leków homeopatycznych państwo nie może ich finansować. Decyzję poparł również prezydent Emmanuel Macron.

Medycyna alternatywna na celowniku

Krajowy Urząd Zdrowia (HAS) pod koniec czerwca przedstawił ustalenia, według których homeopatia „nie wykazała wystarczającej skuteczności, by uzasadniać jej refundację”. Wcześniej ponad 100 lekarzy zaapelowało do francuskich władz, by zaprzestały wspierania medycyny alternatywnej. Według naukowców homeopatia to szarlatańskie sztuczki, a nie rzetelna terapia.

Również władze Hiszpanii wycofały niedawno z aptek kilka tysięcy produktów homeopatycznych. Gorąca debata toczy się również w Niemczech. Była minister ds. rodziny ocenia homeopatię jako „niebezpieczną głupotę”. W Polsce lekarze od lat apelują o rzetelne informowanie pacjentów odnośnie do braku dowodów na skuteczność tych leków. W USA taki przepis obowiązuje już od kilku lat.

Źródła: Aleteia, Rzeczpospolita, Dziennik.pl, BBC, Independent, politykazdrowotna.com

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES