Globalna edukacja na miarę XXI wieku

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
(Ikon Images/East News)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Wkrótce eksperci ze 100 krajów zjadą do Waszyngtonu, by dyskutować o przyszłości globalnej edukacji. Wśród gości będzie m.in. laureatka Nagrody Pulitzera z przesłaniem na temat potrzeby osiągnięcia równowagi w trzech niezwykle ważnych dziedzinach

W maju w amerykańskiej stolicy odbędzie się konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogów (NAFSA), organizacji zrzeszającej 10 tys. ekspertów z ponad 100 krajów. Tegoroczne spotkanie, którego hasłem przewodnim jest „Globalne przywództwo, uczenie się i zmiana”, to ponad 200 sesji i warsztatów poświęconych globalnej nauce. Podczas targów, w ramach kampanii „Ready, Study, GO!”, swoje stoisko zaprezentują także polskie uczelnie.

Udział w konferencji weźmie m.in. Doris Kearns Goodwin, światowej sławy historyczka i laureatka Nagrody Pulitzera za książkę No Ordinary Time: Franklin and Eleanor Roosevelt. Na podstawie jej książki o geniuszu politycznym Abrahama Lincolna Steven Spielberg siedem lat temu nakręcił film Lincoln.

„Budziłam się o poranku wraz z Abrahamem Lincolnem i myślałam o Franklinie Roosevelcie, gdy kładłam się spać. Ale kiedy myślę, czego nauczyłam się o sensie życia, wracam myślami do seminarium prowadzonego przez wielkiego psychologa Erika Eriksona. Nauczył nas, że najbogatsze i najpełniejsze życia podejmują próbę osiągnięcia wewnętrznej równowagi w trzech dziedzinach: pracy, miłości i rozrywce. I że poświęcenie się jednemu z tych obszarów, ze szkodą dla pozostałych, prowadzi do niewypowiedzianego smutku w podeszłym wieku” – opowiadała podczas konferencji TED w kalifornijskim Monterey.

Globalna edukacja na miarę XXI wieku

Jedną z najnowszych inicjatyw na rzecz międzynarodowej edukacji w Polsce jest powołanie stowarzyszenia UNA Europa. Uniwersytet Jagielloński, wraz z sześcioma czołowymi uczelniami zagranicznymi (z Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch), stworzy pierwszy europejski kampus uniwersytecki. Plan ścisłej współpracy przewiduje m.in. opracowanie wspólnych programów studiów i powołanie wspólnych zespołów badawczych.

W ośrodkach akademickich tworzących stowarzyszenie UNA Europa studiuje ponad 360 tys. osób. Duży nacisk zostanie więc położony na zwiększenie wymiany studentów między uczelniami  (dla przykładu: mobilność studentów w ramach programu Erasmus wynosi obecnie 20 proc., a dzięki UNA Europa ma wzrosnąć do 50 proc.). Rektorzy zapewniają, że pierwsze szczegółowe propozycje pojawią się najpóźniej za rok.

Edukacja o charakterze globalnym to adekwatna odpowiedź na wyzwania ery globalizacji. Poszerzenie wymiaru edukacji o doświadczenia z innych państw może przynieść korzyści nie tylko w dziedzinie nauki, ale także gospodarki, polityki i kultury. Dzięki sieci międzynarodowych powiązań edukacja krajowa – nie tylko polska – wychodzi „spod klosza”.

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES