Poprzedni
Następny

Co dalej? Eksperci kreślą krajobraz powyborczy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
BEATA ZAWRZEL / NURPHOTO / GETTY IMAGES
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut

mujeres solteras venezolanas en lima Jak będzie wyglądała polska polityka z nowym układem sił w parlamencie? Do rozmowy o wynikach wyborów zaprosiliśmy politologa dr hab. Radosława Marzęckiego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Joannę Dziwak, pisarkę, poetkę, autorkę memów politycznych oraz założycielkę stron Hipsterski Maoizm i Nowoczesny Maoizm

„Jeśli chodzi o wybory do Sejmu, to wynik raczej nie mógł nikogo zdziwić. Zaskoczeniem są jednak wyniki wyborów do Senatu, gdzie większość będzie stanowiła opozycja” – mówi dr hab. Radosław Marzęcki.

Politolog podkreśla, że o ile nie zmieni to raczej kierunku, w jakim zmierza polska polityka, to opozycyjny Senat może spowolnić zmiany legislacyjne i przyczynić się do większej staranności we wprowadzaniu nowych przepisów.

http://sonderregulacion.com/?elcholo=las-50-primeras-citas-online-latino&37f=65 Frekwencja najwyższa od 1989 r.

13 października zagłosowało prawie 62 proc. Polaków posiadających czynne prawo wyborcze. To najwięcej od czasu pierwszych częściowo wolnych wyborów, których 30. rocznicę świętowaliśmy 4 czerwca tego roku. „Chyba nie było partii politycznej, która nie przekonywałaby nas, że te wybory będą najważniejszymi wyborami od roku 1989” – mówi Marzęcki.

rives-en-seine sites de rencontres PiS wygrywa wybory do Sejmu, opozycja z większością w Senacie

Co zmobilizowało elektorat? „Przede wszystkim emocje” – komentuje politolog. „Konflikt polityczny jest na tyle ostry, że poszczególne partie mówią o sobie nawzajem nie w kategoriach przeciwników czy oponentów, ale wrogów. A wroga trzeba – przynajmniej symbolicznie – unicestwić. Obywatele przejmują ten język od przywódców politycznych i kształtują w ten sposób swoją osobistą percepcję sceny politycznej” – podkreśla.

donde conocer chicas de gata de gorgos Partie z wierzchu odświeżone

„Tak gorącej atmosfery nie było w polskiej polityce od lat” – przyznaje Joanna Dziwak. Dodaje też, że obecnie znacznie więcej dyskutuje się o polityce w mediach społecznościowych niż kiedyś. W czasie kampanii prowadzono agitację i dyskusje, a w dniu wyborów media społecznościowe zalały zdjęcia i posty zachęcające do spełnienia obywatelskiego obowiązku.

Jak zaznacza Joanna Dziwak, w tych wyborach na listach pojawiło się więcej nowych osób, zwłaszcza młodych. Jak się wydaje, przywódcy polityczni stwierdzili, że pora – przynajmniej z wierzchu – odświeżyć partyjne struktury.

„Dla wielu młodych osób byli to w końcu kandydaci, z którymi mogli się identyfikować” – podkreśla Dziwak. „Oczywiście, te młode osoby często nie mają dużych szans, bo pozycję w partii politycznej trzeba sobie wypracować” – zaznacza Radosław Marzęcki.

Względny sukces

Mimo wysokiego wyniku, który najprawdopodobniej zapewni Prawu i Sprawiedliwości możliwość prowadzenia samodzielnej polityki, w wypowiedziach polityków tej partii słychać cień rozczarowania. Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów przyznał, że choć cieszy się z wygranej, to liczył na więcej.

„PiS nie udało się przyciągnąć wielu nowych wyborców. Znakomita większość tych, którzy głosowali na nich teraz, to te same osoby, które oddawały głos na tę partię wcześniej” – ocenia Joanna Dziwak.

„Sukces zawsze jest względny. A jednak nie można zaprzeczyć, że ogromnym sukcesem partii rządzącej jest to, że po czterech latach kadencji udało jej się utrzymać sporą przewagę. Ich poprzednikom nigdy się to nie udawało” – zaznacza Marzęcki.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES